30. 1. 2018, marse
Životní mapy - lze této metodě věřit?
Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....
Pěkný den. Máme 7 letého syna. Od útlého dětství se vzteká a úplně nezvládáme jeho stavy, hůř se sociálně začleňuje. V současné době chodíme na modlitby za uzdravení. Paní učitelka ze školy nám nabídla, že dělá Životní mapy, ze kterých se dá zjistit z jaké oblasti pochází synovy potíže, úzkosti a dá se na nich pracovat. Ráda bych se zeptala zda máte s touto metodou nějaké zkušenosti, jestli je z křesťanského hlediska v pořádku a mohla by nám třeba pomoct ve vzájemné komunikaci.
Životní mapy - riziko nerozpoznání zásadnějších problémů
Milá...
děkuji za to, že jste se na nás obrátila, že hledáte bezpečí pro svého syna a nevydáváte se bezhlavě do nejasné nabídky.
Trochu dostupných a rozporných informací o metodě „Životní mapy“
Autoři metody "Životní mapy" sami sebe prezentují slovy: „Životní mapy jsou nejmodernější diagnosticko-terapeutickou metodou 21. století. Jde o přesnou a velmi rychlou metodu pro děti i dospělé.“
Metoda životních map je věcí novou a tedy ne zcela zkušenostmi prověřenou. Je těžké se proto k metodě kvalifikovaně vyjádřit, zvláště, když autoři nikde přesně neprezentují její přesný postup. Navíc se nám nepodařilo dohledat nějaké schválení, či nějakou certifikaci metody (z oblasti psychologie, psychopatologie, či pedagogiky). A ani autoři metody nám na naši výzvu žádné potvrzení o certifikaci neposlali. V posouzení metody tedy můžeme vycházet jen z dostupných veřejných zdrojů.
V těchto zdrojích lze dohledat, že metodu vymysleli manželé, kteří sami nejsou psychology, ale přesto ve své metodě školí různé jedince na základě jejich zájmu (např. učitelky), kteří nemají např. v psychopatologii patřičné vzdělání. V tom je riziko nerozpoznání zásadnějších problémů.
Metoda "Životní mapy" je sice chráněna Úřadem průmyslového vlastnictví a to v oblastech „personální poradenství, poradenství při vedení podniků s výjimkou poradenství v oblasti průmyslu platebních karet; klubové služby, koučink (školení), poradenství pro volbu povolání, informace o výchově a vzdělávání, organizování a vedení seminářů, organizování a vedení konferencí, školení (pořádání a řízení), vydávání elektronických knih a časopisů on-line“ (číslo přihlášky 518185). Ale nikde v popisu není zmíněna odborná psychologická péče a již vůbec psychologická péče o dítě!
Metodu lze tedy považovat jako jeden z možných kurzů osobního rozvoje. Ale nebezpečí „Metody životních map“ spatřujeme právě v tom, že je prezentována jako metoda diagnostická. Proto nám nepřijde jako standardní, aby tuto metodu nabízela paní učitelka Vašemu synovi, místo toho, aby prošel řádným odborným vyšetřením.
Problém bychom neviděli, pokud by metodu použil odborník, např. psycholog jako jednu z rozšiřujících metod. „Životní mapy“ jsou ale prezentovány jako samostatný účelný a transformační přístup, který slibuje dobré výsledky. I v tomto bodě nám to připadne jako příliš zjednodušující a zkratkovité.
Jednou z „předností“ této metody je prý fakt, že pro kompletní diagnostiku je potřeba jen 1,5 hod jak autoři sami uvádějí. I z tohoto důvodu jsme (zatím) k metodě spíše opatrní. Protože ten, kdo pravidelně pracuje s dětmi, může být spíše skeptický k tomu, že lze udělat kompletní diagnostiku za hodinu a půl s jednoznačným návodem, jak postupovat dále. To nám přijde jako zkratka.
Pro mnohé zájemce může být odrazující i finanční částka, kterou vybírají. Někteří lidé navíc metodu zařazují spíše do oblasti „alternativní medicíny“ se vším, co k tomu patří….
Doporučuji nejprve klasické (a osvědčené) vyšetření
Pokud má Váš syn obtíže od mala, pak bych spíše volila cestu klasickou - tedy nejprve vyšetření neurologa. Pokud by bylo fyzické zapříčinění vyloučeno, obrátila bych se nejprve na pedagogicko psychologickou poradnu.
Poté podle domluvy a jejich doporučení eventuálně na psychiatra, psychologa, můžete být nasměrovaná i na rodinného terapeuta.
Je moc dobře, že se za syna modlíte, přeji Vám, aby se brzy objevila příčina synových obtíží a jeho stav šel ovlivnit. Moc Vám držím palce!
-marse-
-rdk-
(stav ke dni 5.6.2018)
Kategorie otázky: Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....