25. 7. 2013
Vkládání rukou při modlitbě
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba
Dobrý den,
prosím, můžete mi objasnit pojem "vkládání rukou"? Slyšela jsem, že vkládání rukou se používá jednak při přímluvné modlitbě a jednak při exorcismu. A prý církev někdy vkládání rukou zakazuje. Jestli ano, tak za jakých podmínek?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
zcela správně rozlišujete, zda jde o exorcismus nebo o přímluvnou modlitbu. Exorcismus je vyhrazen těm, které biskup pověří, v tom není dál o čem bádat. Přímluvná modlitba je naopak něco, co jistě může ze své víry konat každý křesťan a co mnozí konají. Že modlitba bývá doprovázena gesty, není také nic neznámého (rozpjaté ruce, zvednuté ruce, klečení, stání, vložení rukou na toho, za koho se modlíme, atd... to jsou všechno doprovodná gesta). V mešní liturgii a v liturgii svátostí jsou tato gesta do jisté míry předepsána, v osobní modlitbě nikoliv. Důležité je, aby tato gesta nebyla pro toho, za koho se modlíme, matoucí, aby nebyla teatrální a aby nebyla tomu, za koho se modlíme, nepříjemná.
Vkládání rukou je gesto, které nacházíme ve Starém i Novém zákoně a v obou částech Písma má řadu různých významů – požehnání, pověření, znamení Božího příklonu k člověku atd. V katolické liturgii je tomu podobně - gesto vkládání rukou je nějak obsaženo prakticky v každém slavení svátostí, eucharistii nevyjímaje. Vždy ale jsou podstatná slova, která jsou při tom řečena. Vkládání rukou je nějak podporuje, ilustruje, doprovází. Pokud v osobní přímluvné modlitbě například prosíme o požehnání pro toho, za koho se modlíme, může vložení rukou na hlavu nebo na ramena zvýrazňovat naši modlitbu, tedy prosbu, aby Bůh (ne my!) tomu člověku žehnal. Musí nám být ale zřejmé, že ten, za koho se modlíme, to také tak chápe a že mu to není nepříjemné - v tom jsou mezi lidmi značné rozdíly!
Kategorie otázky: Modlitba