Bůh se smiluje. (Ž 72,7) - Citát z Bible na každý den

9. 11. 2017, pf

Uprchlická krize

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Prosím o odpověď na otázky, které dostávám od nevěřících přátel a sám na ně neznám odpověď...

.....

Jedná se mi o uprchlickou krizi a v této souvislosti vstřícný postoj papeže Františka. Je to pravda, že  “co řekne papež, to je svaté a neomylné"? Podle mě papež nemluví celou pravdu; proč nás obelhává, že jde o lidi v nouzi a je třeba jim všem pomoci?  Vždyť to nejsou jen "ubozí pocestní“, ale obyčejní nájezdníci z Afriky, kteří s sebou přinášejí  násilí... Máme si zvykat na stále rostoucí vlnu teroristických útoků...?  Výjimečný stav ve Franci, bomby v Londýně...

....

Ze začátku se migrační vlna odůvodňovala tím, že jde o lidi z válkou zmítané Sýrie, ale po tisících do Evropy přicházejí lidé z Afriky, bez identity, dokladů...

Co s tím dělat?

Věřte, že bude rozvrat a zánik toho, co jsme za dlouhá staletí vybudovali, rozvrat civilizace ...

Jsme pod neustálým tlakem médií, která náš strach násobí

Vážený pane,

ptáte se na radu, jak s interpretovat neúměrnou vstřícnost papeže k migrantům, případně jak si vyložit rostoucí míru nebezpečí z teroristických útoků.

Záběr Vašeho tázání je rozsáhlý. Dovolte mi tedy uvést jen tři vybrané body.

Učení Františka, římského biskupa a papeže, je z hlediska dlouhodobého učení církve v zásadě v kontinuitě. Nenajdeme zde nějaý zlom. O uprchlících a migrantech mluví papežové již padesát nebo sto let. Pokaždé připomínají odpovědnost každého za svou vlast, za svou rodinu, za sebe. A pokud už musí vyrazit na cestu, pak pro ně platí také povinnost respektovat zemi, kde jsou přijati. Z opačné strany platí, že lidé v nouzi zasluhují pomoc, ochranu, zajištění základních potřeb. Kdybyste potřeboval, papežové k tomuto tématu mluvili pravidelně na setkáních s diplomatickým sborem, nebo ke dni uprchlíků. Nad to k tématu mluví zástupce Svatého stolce při OSN, případně při Radě Evropy. Papež František se tedy z hlediska učení příliš neliší. Je ale pravdou, že média jeho slova nechávají rozeznít v takovém stylu, že se z jeho poselství vytrácí křesťanský étos a zůstává planý humanismus. To znamená jedinečnost člověka, smrt a zmrtvýchvstání Krista, kdo je můj bližní, to vše nás musí mobilizovat k nějaké akci. Ale pokud to evangelní škrtneme a budeme volat na návštěvu všechny běžence, pak to vyznívá jako hrubá chyba a jako karikatura.

Kdybyste hledal pár opěrných bodů, najdete je v žalmech (často se mluví o přijetí cizince a vdovy), ve Starém zákoně (Abraham se Sárou přijmají tři cizince a hostí je, a dějí se skutečné zázraky), nebo Evangelia (Ježíš jako utečenec musel prchat před nebezpečím). Všichni jsme lidé na cestě, a tvářit se, že to tak není, by mohlo narušit naši identitu založenou na židovství a křesťanství.


Nyní k počtu teroristických útoků. Z dlouhodobých statistik vyplývá, že počty nikterak strmě nerostou. Ale roste naše schopnost rychle přenášet informace , a to včetně obrazových. Máme tedy někdy dojem, že “vidíme” teroristy každý den. A teroristé toho využívají: Daesh začínal poměrně nemastně s vousatými muži na kazatelně. Teprve časem si osvojil techniku filmování jako z Holywoodu, v níž na písečném pozadí stojí ostře řezaný profil zabijáka a jeho oběť v pastelových barvách. Když toto rozklíčujeme, pochopíme, že nás zkouší někdo ulovit do sítě našich vlastních kódů - filmu, fotografie, symbolu hrdiny a padoucha, apod. Strach, který se touto formou šíří, je pak násoben čistotou estetického prožitku. Je to svého druhu estetická zvrácenost a my jsme jí mimoděk fascinování.

Na Vaši otázku - “co s tím dělat?” - se pak nabízí vracet se k tomu podstatnému, k tomu, co mohu osobně ovlivnit. Kdo je můj bližní? Ten, u něhož se rozhodnu, že se mu bližním stanu sám: Nejsem tedy objektem nějakého dění, ale stávám se aktérem, subjektem. A to je možná nejdůležitější. Kdybychom zůstali jen u děsu vyvolaného obrazy zabijáků, nebudeme schopni konat. Když ale strach překročíme a rozhodnem se stávat bližními, pak se mohou dít zázraky.

K výjimečnému stavu ve Francii nebo bombě v Londýně snad lze uvést jen tolik, že západní společnost prochází testem. Jsou pouta vzájemnosti dost silná, aby vydržela tento nápor? A jak je tomu u nás? Sjednotí nás ještě něco jiného než hokejisté z Nagana? Kvůli čemu jsme připraveni se obětovat? Zde je také výzva pro křesťana: pracovat na tom, aby společnost byla skutečně společenstvím. Aby nebylo rozdílu, zda je někdo žid, pokřtěný, pohan, chudý či bohatýale zda jsme připraveni se nasadit pro společné dílo. A tady se můžeme inspirovat texty apoštola Pavla, případně dalšími. Netřeba snad dodávat, že může jít o krásné Boží dobrodružství.

Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích

Související texty k tématu:

Papež František
- Papež František ve věcném rejstříku a ve jmenném rejstříku na webu vira.cz
- Papež František ve věcném rejstříku a ve jmenném rejstříku na webu pastorace.cz
Papež František - články na webu radiovaticana.cz 
- Papež František - dostupná literatura

Papež František na sociální síť Twitter:
anglicky: Pope Francis  @Pontifex  twitter.com/Pontifex
mecky: Papst Franziskus  @Pontifex_de  twitter.com/Pontifex_de

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Vánoční tipy z Brněnské Tiskové Misie

Vánoční tipy z Brněnské Tiskové Misie
(3. 12. 2024) Tip na vánoční materiály, které vydala Brněnská Tisková Misie.

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2024) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

V životě si nejvíce vážím právě života - Prokop Brož královéhradeckým pomocným biskupem

V životě si nejvíce vážím právě života - Prokop Brož královéhradeckým pomocným biskupem
(2. 12. 2024)  Jak jde život, postupně objevuji hodnotu jednotlivých konkrétních lidí. Na nich se také učím, čeho si mám vážit.

Advent

Advent
(1. 12. 2024) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí Svatý rok 2025

24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí Svatý rok 2025
(27. 11. 2024) Už za necelý měsíc, 24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí „Svatý rok 2025“ s hlavním mottem…