19. 12. 2007, Opatrný
Stáří světa
Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Věda x víra, evoluce
Dají se vůbec tyto dvě teorie skloubit tak, aby věřící člověk si mohl říct-ano, Bůh stvořil svět a vše šlo postupně tak , jak je psáno v bibli a to, že se našly věci saré tolik a tolik let, je proto, že.... ( a teď nevím)
Křesťanství nevidí stáří světa vůbec nijak
Abych řekl pravdu, myslím, že křesťanství nevidí stáří světa vůbec nijak. To je věcí přírodních věd. Stejně tak ptáte-li se na slučitelnost současných kosmologických a evolučních teorií se starověkými představami o světě (které jsou mimo jiné "jevištěm" některých biblických příběhů) pak jsou tyto koncepce podle mne neslučitelné.
I dnes ovšem mluvíme o tom, že vychází slunce, přestože víme, že Země okolo Slunce obíhá. Ne vše musíme brát doslova, je potřeba se vždy ptát, co nám chce autor sdělit. To, že byly zmíněné letopočty od začátku chápány jen symbolicky, vysvítá i z toho, že v různých tradicích Starého zákona - masoretské (klasické), řecké či samaritánské - se tyto počty let liší. Zasahovalo se do nich asi ještě ve 2. stol. před Kristem, aby různé události připadly na "zajímavá data".
Na druhou stranu ale jako křesťan věřím, že Bůh stvořil svět, že je jeho pánem (to je význam těch příběhů - vládne nad hvězdami, kterým se přisuzovala v astrologii velká moc, i nad přírodou). Kromě toho, že Bůh svět opravdu stvořil, nezajímá už biblického autora tolik, jak to udělal, co bylo napřed a co potom. Příběhy jsou spíše o současnosti - Bůh má nad vším vládu, dal ale člověku svobodu a ten jí zneužívá... atd. Je třeba rozlišit skutečně překonané kosmologické představy a stále živé poselství.
Kategorie otázky: Výklady jednotlivých pasáží Bible, Věda x víra, evoluce