"Já jsem alfa i omega," praví Pán. (Zj 1,8) - Citát z Bible na každý den

20. 3. 2008

Proč se platí vstupné do domu Božího?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Dějiny církve, výhrady k církvi

Zajímalo by mě, jak je možné, že se v některých kostelích vybírá vstupné. Nedávno jsem v Praze chtěla zajít do kostela, ve kterém jsem ještě nikdy nebyla, a hned u vchodu se vybíralo vstupné. Pan výběrčí mě bez poplatku nepustil. Docela mě to zarmoutilo, protože jsem se chtěla setkat s Pánem a nebylo mi to umožněno. A to, že bych se při tom zároveň podívala i na krásu památek, nepovažuji za nic špatného. Nevím, jak se tohle shoduje s tím, co nás učil Ježíš. Je sice pravda, že údržba památek stojí peníze, ale řešit to takovýmto způsobem se mi zdá dost nekřesťanské. Trochu mi to připomnělo i situaci, kdy Ježíš vyhodil z chrámu překupníky. Pokud je třeba peněz na údržbu památek, tak by se to podle mého názoru mělo řešit jinak, např. vyhlásit sbírku, zavést třeba i dobrovolné vstupné, ale kostel je přece dům Boží, dům modlitby, tak jak je možné, že do domu Božího se musí platit vstupné? Prosím o zveřejnění tohoto dotazu, aby měli jasno všichni, kdo to podobně nechápou, jako já.

"Někdo" by měl kostely platit, hlídat, financovat. Ale kdo?

Dobrý den, těší nás důvěra, se ketrou se na nás obracíte. S Vaším dotazem byste se ale měla obrátit na jiná místa. Nejlépe na toho, pod koho konkrétní kostel spadá. Naše služba v této věci nemá žádné informace a není oficiálním mlučím, ale "Linkou důvěry" a "Otázkami a odpovědmi" ve věcech víry...

Přesto se Vám pokusím podat svůj pohled na věc:

Pokud je mi známo, v Praze se platí vstupné jen do kostelů, které již nejsou plně funkční (jako kostel) a slouží převážně jen jako "památka" a koncertní síň (např. kostel sv. Mikuláše?). Sdílím na jednu stranu Vaši nevoli se zpoplatněním, na druhou stranu je třeba vidět i to, že oproti tomu je i mnoho funkčních kostelů část dne zavřených jen proto, že je nemá kdo je celý den hlídat. Lépe řečeno: farnosti nemají finanční prostředky na to, aby zaplatili spolehlivou ostrahu kostela v době mimo bohoslužby. Na ostrahu by museli nějak sehnat finance: např. ze zavedeného vstupného do kostela... :-) Vykradačů kostelů totiž bohužel rapidně přibývá. Finance totiž stojí jak oprava památky, tak i její ostraha. Kdo s tím nesouhlasí, měl by se ve své domovské farnosti dobrovolně hlásit k ostraze kostela (např. ve své pracovní době, či v době, kdy by se věnoval svým jiným povinnostem, rodině, zálibám, službě atd.). Z mé vlastní zkušenosti ale vím, že mnoho kostelů v centru Prahy je přesto celodenně otevřených - alespoň v zadní - zabezpečené části.

Problematika "zpoplatněných" kostelů je ale pochopitelně daleko širší. Týká se samozřejmě i toho, že stát v době komunistické nadvlády církvi zabavil veškeré prostředky a tato situace prakticky trvá dodnes. Jak jsem již ale uvedl v úvodu: v naší redakci k této věci více podkladů nemáme a nejsme kompetení se k těmto věcem vyjadřovat ...

A k Vaší poznámce, že jste se chtěla "setkat s Pánem" bych jenom podotkl, že sice kostel je velmi důležité místo pro zklidnění a setkání s Bohem. Setkávat s Pánem se ale máme (a musíme) každodenně i jinde: ve svém srdci, v modlitbě, v setkáních s druhými lidmi, ve službe, v Božím slově atd.

Přeji Vám vše dobré!

Kategorie otázky: Dějiny církve, výhrady k církvi

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Do budoucnosti nelze hledět s klidem

Do budoucnosti nelze hledět s klidem
(22. 11. 2024) Naděje však překonává každou úzkost, krizi a únavu, a dává nám silnou motivaci jít vpřed, protože naděje je dar, který…

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh
(22. 11. 2024) Bůh bude žádat účet za všechny prolité slzy, píše papež František.

Červená středa - Red Wednesday

Červená středa - Red Wednesday
(22. 11. 2024) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

O webu (22.11.2024, 20:43)

Rejstřík témat (22.11.2024, 20:43)

Servis pro vás (22.11.2024, 20:42)

Texty (22.11.2024, 20:42)