27. 5. 2009, mav
Posvěcené věci - co s nimi?
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost
Dobrý den,
chci se zeptat ohledně posvěcených věcí, konkrétně na jejich likvidaci. Např. pokud člověk má posvěcenou svíčku a ta dohoří, jak naložit s tím, co neshořelo? Může se zbytek vyhodit do odpadu? Nebo co dělat s posvěcenými ratolestmi (kočičkami) z Květné neděle? Co s roztrženým posvěceným růžencem? Existuje na to nějaký předpis? Srdce mi napovídá, že bychom těm věcem neměli přisuzovat nějakou extrémní důležitost, ale na druhou stranu se skutečně od věcí neposvěcených liší. Jak to je? Díky za odpověď.
Odevzdat, spálit,...
Dobrý den,
V podstatě je Vaše uvažování o požehnaných (nikoli posvěcených věcech) správné. Požehnání se vztahují především na osoby, které s předměty zacházejí, aby jim lépe pomáhaly na cestě ke svatoti. Posvěcení naopak vyjímá některé skutečnosti z běžného použití a určuje je k Boží oslavě (z profánního pro posvátné). Světí se kostel, světí se kněží a biskupové.
Je logické, že ve chvíli, kdy dohoří požehnaná svíce a už nedává světlo, musí se zbývající vosk vyhodit, není-li možné opravit roztržený růženec, dá se ekologicky zlikvidovat, zbyla-li požehnaná voda, vylije se. Dojezdí-li požehnané auto, buď se prodá nebo se nechá sešrotovat. Staré požehnané kočičky doporučuji buď odevzdat v sakristii některého kostela panu kostelníkovi (kostelnici), aby je spálili (tak se právě ze starých kočiček připravuje popel na udělování popelce), nebo je můžete spálit sám nebo je eventuelně vyhodit v přírodě, aby se rozložily přirozenou cestou. Určitě bychom se v těchto případech měli chovat odpovědně, ale zároveň bez přehnaných skrupulí.
Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost