12. 3. 2009
Postoje při slavení mše svaté
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost
Hlavním liturgem místa je vždy farář
Dobry den,
pokusime se Vam poskytnout sirsi odpoved na Vas dotaz:
Podle posledních instrukcí k Římskému misálu z roku 2002 se k této otázce vyjadřuje článek 160, 274, ale bohužel se zabývá pouze postojem kněze. Ve své podstatě jde ale o toto: pokleknutí při Beránku Boží je výrazem vyznání víry v přítomnost Krista v eucharistii před jejím přijetím. Tento úkon kněze analogicky také každý přijímající má v některém vhodném okamžiku vyjádřit (pokleknutím nebo alespoň úklonou). Ve kterém konkrétním okamžiku se ale v instrukcích neříká a nechává se to na biskupských konferencích nebo na konkrétním místě a zvyku. Tedy přesněji řečeno, obecná liturgie nepočítá s tím, že na vlastní Beránku Boží by se poklekalo. Jde o pokleknutí před přijetím eucharistie. Pravdou ale je, že zvyk klečet na "Beránku Boží" je v Čechách tradiční a uzná-li to biskup nebo kněz za vhodné, nic nebrání tomu, aby byl ponechán.
Myslím, že v této souvislosti stojí za zmínku i článek 96 Všeobecných instrukcí k Římskému misálu, kde se mluví o významu jednoty gest a postojů... I tady platí, že je důležité najít jednotný konsensus pro celé shromáždění v daném kostele.
Konkrétní rada: Hlavním liturgem místa je vždy farář a on určuje běh liturgie, pokud nejde o věc, kterou jasně určuje nějaká církevní norma. Ať tedy rozhodne on. Pokud s jeho postojem nesouhlasíte, je nutné objasnit důvody. Konečné rozhodnutí v této věci je však vždy na faráři místa.
A konkrétně: pokud nejde o podstatnou věc, myslím, že je dobré nevyvolávat ani z jedne strany hádky a hledět na podstatné věci.
S přáním všeho dobrého
MN-IM
Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost