Ježíš řekl: „Hledám vůli toho, který mě poslal.“ (J 5,30) - Citát z Bible na každý den

27. 2. 2014, pemu

Pokrývka hlavy u řádových sester

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Dobrý den, zajímalo by mne, jak je teologicky zdůvodněno zakrývání vlasů u řádových sester. Mám muslimskou kamarádku, se kterou rády o náboženství diskutujeme. Při jedné příležitosti jsme se bavily o hijábu, jeho významu v islámu a jak to chápe moje kamarádka. Všimla si, že řádové sestry si zakrývají vlasy podobným způsobem, a ptala se, proč si takto nezakrývají vlasy i ostatní křesťanky. Zajímalo by mne, zda to má nějaké styčné body právě s hijábem u muslimek. K tématu zahalování k v islámu toho mám nastudovaného dost, ale ke křesťanské variantě, krom znímky z první Korintským, která se převážně vykládá jakožto kulturní záležitost, se mi zatím nepodařilo nic najít. Jak je tato otázka v katolických řádech pojímána? Mnohokrát děkuji.

Závoj je symbolickým znamením

Díky za zajímavý dotaz.

Používání závoje u řeholnic má svůj původ v minulosti a podobně jako zahalování v islámu má své kulturní kořeny. Vlasy byly (a jsou) v mnoha kulturách, včetně té západní, chápány jako jeden z hlavních symbolů ženství a její krásy. V rámci manželství se žena s mužem navzájem darují v lásce. Stalo se proto zvykem, že si vdané ženy symbol své krásy (především po svatbě) zahalovaly na znamení své oddanosti a odkrývaly je většinou jen v intimním prostředí domova. Ženské řeholní řády závoj převzaly jako analogický symbol své vydanosti Bohu a původně se tak příliš nelišily od zbytku společnosti.

S proměnou společenského paradigmatu od období renesance a s trendem proměny postavení ženy ve společnosti se prvek zahalování vlasů z laické společnosti postupně vytratil. Řeholní stav si ho nicméně ponechal, jako určitý tradiční symbol svého zasvěcení Bohu. Závoj tak zůstává jen symbolickým znamením a nemá teologické zakotvení. Jeho využití se proto liší i napříč řeholními řády a kongregacemi.

Přeji vše dobré.

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Církve, hnutí, ekumenismus

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Vážení, na vaši službu „Otázky a odpovědi“ se obracím už dlouho.

(2. 4. 2025) Nedávno jsem si uvědomila něco ohledně mé víry.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(1. 4. 2025) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry
(30. 3. 2025) Jak můžou rodiče a kmotři pomoci dětem a dospívajícím s tím, aby důvěřovali Bohu a navázali vztah s Ježíšem Kristem?

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu
(26. 3. 2025) Ecclesia podcast tentokrát zavítal přímo mezi sestry karmelitky, aby společně nahlédli do jedinečného příběhu…

Potrat z pohledu ne-křesťanského / podcast k poslechu

(25. 3. 2025) Postoj křesťanů k interupci je poměrně jednoznačný. Jak lze ale na potrat pohlížet i z úhlu…