27. 2. 2014, pemu
Pokrývka hlavy u řádových sester
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus
Dobrý den, zajímalo by mne, jak je teologicky zdůvodněno zakrývání vlasů u řádových sester. Mám muslimskou kamarádku, se kterou rády o náboženství diskutujeme. Při jedné příležitosti jsme se bavily o hijábu, jeho významu v islámu a jak to chápe moje kamarádka. Všimla si, že řádové sestry si zakrývají vlasy podobným způsobem, a ptala se, proč si takto nezakrývají vlasy i ostatní křesťanky. Zajímalo by mne, zda to má nějaké styčné body právě s hijábem u muslimek. K tématu zahalování k v islámu toho mám nastudovaného dost, ale ke křesťanské variantě, krom znímky z první Korintským, která se převážně vykládá jakožto kulturní záležitost, se mi zatím nepodařilo nic najít. Jak je tato otázka v katolických řádech pojímána? Mnohokrát děkuji.
Závoj je symbolickým znamením
Díky za zajímavý dotaz.
Používání závoje u řeholnic má svůj původ v minulosti a podobně jako zahalování v islámu má své kulturní kořeny. Vlasy byly (a jsou) v mnoha kulturách, včetně té západní, chápány jako jeden z hlavních symbolů ženství a její krásy. V rámci manželství se žena s mužem navzájem darují v lásce. Stalo se proto zvykem, že si vdané ženy symbol své krásy (především po svatbě) zahalovaly na znamení své oddanosti a odkrývaly je většinou jen v intimním prostředí domova. Ženské řeholní řády závoj převzaly jako analogický symbol své vydanosti Bohu a původně se tak příliš nelišily od zbytku společnosti.
S proměnou společenského paradigmatu od období renesance a s trendem proměny postavení ženy ve společnosti se prvek zahalování vlasů z laické společnosti postupně vytratil. Řeholní stav si ho nicméně ponechal, jako určitý tradiční symbol svého zasvěcení Bohu. Závoj tak zůstává jen symbolickým znamením a nemá teologické zakotvení. Jeho využití se proto liší i napříč řeholními řády a kongregacemi.
Přeji vše dobré.
Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Církve, hnutí, ekumenismus