6. 8. 2018, maj
Placenta a její využití; požívání placenty po porodu
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích
Dobrý den, zajímá mě Váš názor na využití placenty na léky pro dítě a její požívání po porodu matkou - je to morální?
Pozitivní vliv konzumace placenty vychází z nepodložených výzkumů
Dobrý den,
ve své praxi duly se čím dál častěji setkávám s úvahami žen o tom, jak po porodu s placentou naložit, a s jejich požadavky na specifické zpracování a využití placenty. Placenta se již déle běžně využívá v kosmetickém průmyslu (např. balzámy na rty s placentou) a pro české ženy pomalu přestává být téma placenty a zacházení s ní tabuizovaným tématem.
Pro některé ženy se naopak placenta stává až posvátným objektem hodným uctívání. Jako křesťanka se varuji magického zacházení s tímto orgánem a vzhlížení k ní. Nepodporuji výrobu jakékoli formy placentárních homeopatik a enkapsulaci placenty podle Tradiční čínské medicíny (to neznamená, že bych se snažila zakazovat klientkám, aby takto s placentou nakládaly - jen zvedám svůj poradní hlas a vysvětluji, proč bych to já osobně neprováděla).
Co se týče konzumace smoothie či steaku z placenty, rozhodnutí o něm nechávám zcela na klientkách. Doporučuji jim zvážit možné přínosy a rizika konzumace placenty, přičemž upozorňuji, že je to pole vědou téměř neprozkoumané. Na mnohých webech a u zpracovatelů placenty lze najít informace o pozitivním vlivu konzumace placenty na všechno možné, ovšem jsou to informace nepodložené výzkumy (pokud vládnete angličtinou a zajímá vás to, podívejte se např. zde) a ženy se jimi v dobré víře nechávají ovlivňovat.
Upozorňuji, že placenta sice opravdu obsahuje železo a hormony, ovšem plní též funkci filtru odpadních látek miminka a škodlivých látek z těla matky, které v ní zůstávají, a při porodu prochází nesterilní pochvou osídlenou bakteriemi.
Placenta je dočasný orgán ženy, liší se od jiných orgánů našeho těla. Je jeho konzumace ženou, jejíž tělo placentu vyprodukovalo, morálně v pořádku, nebo ne? Nemám v tom zatím jasno - v tom Vás možná svou odpovědí zklamu. Ovšem nevidím morální rozdíl v konzumaci placentární tkáně čerstvé nebo sušené a rozemleté na prášek.
Osobně jsem byla za fungující krásné placenty svých dětí vděčná Bohu a přišlo mi nemístné je porcovat a dále konzumovat.
V boomu zpracování placenty vidím snahu pojistit dítěti/sobě do budoucna dobré zdraví - pokud bude narušeno, bude nám k dispozici placentární (téměř) všelék. Prozíravější mi přijde toto nedělat a spoléhat na Hospodina.
Je mi sympatické rozloučení s těhotenským a porodním obdobím při zakopávání placenty na zahradě. Může z toho být hezká rodinná slavnost (opět prosím bez esoterického nánosu energií, spojování se se zemí apod.) - klidně křesťansky pojatá: ve společné modlitbě může rodina poděkovat Bohu mj. právě za placentu, které živila miminko, a prosit, ať ho dál "živí" Boží láska a láska rodičů a sourozenců.
Milá .., Boží láska ať živí i Vás a všechny Vaše blízké.
Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích
Související texty k tématu:
Víra:
- Víra je dobrodružství i vztah Křesťanská víra není soubor pouček a nařízení, ale osobní vztah důvěry. Bůh důvěřuje nám, a zve nás, abychom důvěřovali jemu. Je to výzva.
- Čemu věří křesťané Čemu jako křesťané věříme? Co je podstatou křesťanské víry? Na čem stavíme svůj život? Kerygma - křesťanská víra v kostce.
- Křesťanská víra - základní pohled Bůh jde vstříc úplně každému. I tobě! Neboj se.
- Víra - co víra je a co není Co křesťanská víra je a co není...
- Víra osvěcuje naši cestu životem Hledat Boha je dobrodružství. Nikdo z nás ale předem neví, kudy naše cesta k Bohu povede.
- Víra v Ježíše Krista není protekce u Boha Víra v Ježíše Krista neznamená, že nás během našeho života nepostihne nic špatného. Spíše to je vnitřní síla...
- Vědec Jiří Grygar: Proč věřím v Boha? Vztah k Bohu je pro věřícího křesťana důvěrně osobní záležitostí.
- Další texty k tématu víra naleznete zde
Strach
- Kdo by neměl strach!? Strach nás činí bezmocnými
- Strach je i prospěšný
- Strach jsou těžké dveře, se kterými lze pohnout jen velmi těžko
- Co dělat, aby můj život nebyl sevřený strachem?
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu
- Strach je jedním z projevů nedostatku sebelásky
- Na všechny strachy je třeba se podívat v modlitbě před Bohem.
- Už nemám strach, protože Bůh se stal dítětem
- Ať se vaše srdce nechvěje!
- Nebojte se! Moc Kristova kříže a vzkříšení je větší než veškeré zlo.