Hospodin má ve svém lidu zalíbení. (Ž 149,4) - Citát z Bible na každý den

16. 6. 2008

Neomylnost církve se vztahuje pouze na otázky víry a mravů

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Dějiny církve, výhrady k církvi

Církev katolická po dlouhá staletí vychovávala své členy v přesvědčení, že na nevěrné Židy padla krev Ježíše Krista a za tyto vrahy se modlila, aby JK uznali za Mesiáše. Po II. Vatikánském koncilu svůj názor změnila (tedy její vedení) a prosté katolíky, kteří rychle nepřevrátili své staré "zažrané" názory málem kriminalizuje. K této (ale i jiným) diskuzi je ale nutno položit otázku, jak je možné, že Duch sv. jednou církev vede k boji proti Židům, muslimům, protestantům a pak zase, aby se s nimi kamarádila.

Ještě zhruba před sto lety se v katolické církvi docela oficiálně šířily bludy o rituálních vraždách a v hagiografiích se uváděl dětský mučedník židokřesťan, kterého utýrala vlastní rodina aj. Nejsem znalec (a už vůbec teolog), ale pokud jde o působení Ducha svatého v církvi, dovoluji si (na základě dlouholetých zkušeností a svého selského rozumu) konstatovat smutnou skutečnost: Není vzácnou výjimkou, že soukromé názory a (hloupé) nápady bývají vydávány za zjevené pravdy. Někteří křesťané jsou pak božštější než Bůh (někdy to vypadá, jakoby chodili s P. Marií a !Duchem sv. na večeři). Děje se to dnes a dělo se to zajisté i dříve.

Je chyba, že páni biskupové přistupují (až na výjimky) k problému laxně, protože tyto jevy nejen poškozují církev v očích veřejnosti (což je konec konců jedno), ale ve své podstatě rozvracejí samotný Boží lid rouháním a modloslužbou (rouhání není ani tak neuctivé mluvení o Bohu, jako spíš zneužívání Boha a náboženství k vlastním cílům.
Děkuji za Vaši obětavou službu obdivuji a vážím si jí.

Neomylnost církve se vztahuje pouze na otázky víry a mravů

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Bohužel z něj jasně nevyplývá, nač se vlastně tážete a k čemu očekáváte reakci. Pokusím se tedy odpovědět.

Obecně je působení Ducha svatého v církvi spojováno s darem její neomylnosti jako celku ve věcech víry a mravů, které jsou ovšem vymezeny negativně, tj. jako nemožnost omylu v doktrinálních a morálních otázkách. Proto také vztah k židům není otázkou víry a o židech jako takových pochopitelně neexistuje žádné církevní dogma.

Druhá věc je pak působení Ducha svatého v lidském životě. Člověk s ním může spolupracovat, nebo také nemusí. Tj. i křesťané mohou učit leccos, ale odvolávat se přitom na Ducha svatého je na pováženou. Sem spadají i různá vyjádření církevních představitelů, která opravdu nemusí být vždy z Ducha svatého. Takže na konstatování v druhém odstavci je hodně pravdivého, snad s tím rozdílem, že ona nenávist k židům nebyla oficiálním učením církve.

Nicméně židé byli leckdy v podstatě synonymem nevíry v boží zaslíbení, jednalo se o poměrně běžný názor. To, že církev – a zde věřme, že opravdu za přispění Ducha svatého – dospěla ke korekci tohoto názoru (bezpochyby i na základě zkušenosti židovského národa za 2. světové války), pak může být svědectvím o tom, že Ježíšův příslib, že pošle Ducha pravdy, který učedníky uvede do veškeré pravdy, se pomalu naplňuje. Otázka, která za vztahem k židům stojí, je, zda zůstali či přestali být vyvoleným národem – a zde církev dochází k přesvědčení, že boží zaslíbení Izraeli nebyla zrušena. V tom je v zásadě celý rozdíl.

S pozdravem

Kategorie otázky: Dějiny církve, výhrady k církvi

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

Ježíš Kristus Král, Boží království

Ježíš Kristus Král, Boží království
(20. 11. 2024) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…

´Tvůrce Narnie´, ateista a konvertita C. S. Lewis

´Tvůrce Narnie´, ateista a konvertita C. S. Lewis
(20. 11. 2024) C. S. Lewis zemřel 22. 11. 1963. Ve stejný den jako prezident USA John Fitzgerald Kennedy. C. S. Lewis prožil pohnutý…

Kdy začíná advent?

(18. 11. 2024) Datum první adventní neděle