27. 6. 2013, tob
Nelegální stahování?
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích
Dobrý den, chci se zeptat na to, jak závažný je hřích nelegální stahování (filmů, muziky, her) a jak to může hodnotit kněz u svátosti smíření? Může vás v této situaci poslat např. abyste se šli udat na policii? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
stahování, pokud je skutečně nelegální, je v principu krádež a u krádeže se závažnost obvykle posuzuje podle velikosti způsobené škody. Kněz u zpovědi po Vás ale nemůže chtít, abyste se šli udat. Na druhé straně Vám nejspíš připomene povinnost vzniklou škodu nějakým způsobem nahradit (zakoupit si příslušné DVD?).
A ještě něco: pokud mám hudbu, filmy nebo třeba hry získávat za cenu mravně pochybného jednání, není jednodušší se jich vzdát? Dobře žít se dá, i když řadu věcí nemám, nevidím a nezkusím.
K tomuto dotazu a odpovědi jsme do redakce dotali několik ohlasů.
Nabízíme proto rozšíření pohledu na tuto problematiku:
V ČR je autorské právo založené na náhradních odměnách a zastupování autorů příslušnými organizacemi - OSA apod.
Když si člověk koupí prázdné DC/DVD/disk/MP3 přehrávač, platí vždy poplatky OSA za to, že si tam může uložit zákonem chráněné dílo. Každý občan ČR má tedy své případné stahování již dostatecně "předplacené". (Tedy snad az na extremni stahovace.)
Současně však zákon rozlišuje software (hry, programy) a hudbu + videa. Stahování komerčního softwaru je vždy nelegální.
U stahování hudby a filmů záleží na způsobu. Pokud je to programem založené na BitTorentu, je to také nelegální, protože program současně nabízí stahovaný program dalším zájemcům... Pokud je to z úložiště, je to teoreticky v pořádku, ovšem i tady v poslední době vznikají pochybnosti: někteří advokáti pokládají otázku, jak se to zákonem chráněné dílo na úložiště dostalo...? Na to je třeba tedy také myslet.
Odkaz (trochu kontraverzní) pro uvedení další šíře problematikyna http://www.cpufilm.cz/faq.html
(jp)
Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích