12. 12. 2007, Opatrný
Nejasnosti kolem pravosti Bible
Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě, > Námitky k autentičnosti Bible
1)Uz kdyz se se bible formovala, vedelo se pry o dalsich evangeliich ale byla vybrana jen ctyri, proc? Ostatni evangelia byla nazvana apokryfni z reckeho apokryphos, coz znamena utajeny,skryty.Proto stoji vic nez jen za prozkoumani.Dnes zname kolem 4 tisic rukopisu Noveho zakona a zhruba 52 tisic jeho fragmentu vedle patrne ztraceneho Sinajskeho kodexu existuje Kodex kopsky,vatikansky,alexandrijsky...A dále o tzv.Egartonovuv papyrus, zverejnen 1934,tim chci jen rict je to vsechno obrovske mnozstvi informaci a nerozumim proc byly teda vybrana jen ctyri evangelia?
2) Existuje studie, kde se tvrdilo, ze Matous byl kompilatem,ze si z Markovych 661 versu vypujcil az 600.. a stejnym stylem byla rozebrana i dalsi evangelia ,takze nepochybuji proc by ty tri nemohla byt napsana stejnym autorem.
3) Z cele bible je za nejstarsi z textu povazovana prvni epistola sv.Pavla,napsan kolem r 50. Lukas psal o Pavlovi,jelikoz ho doprovazel nez byl Pavel stat v Rime.Take Lukasovo evangelium obsahuje reminiscenci na zboreni jeruzalemskeho chramu,coz ukazuje ze Lukas cerpal z Marka a nemohl to napsat driv nez r70
4) Pavel, ktery se sam prohlasil za apostola,Krista nikdy nepotkal a ani nebyl ocitym svedkem Jezisova zivota a byl to on kdo prohlasil,ze Krist zemrel za nase hrichy,do te doby nikdo z apostolu nic takoveho nezminoval
5) Krist znal hinduismus i budhismus a veril v reinkarnaci
Nejprve psal své listy apoštol Pavel
Dobrý den, pokusím se na Vaše dotazy postupně odpovědět.
1) Vznik bible probíhal zhruba tak, že nejprve psal své listy apoštol Pavel. Někdy v té době pravděpodobně vznikaly i první sbírky Ježíšových výroků, z těch se dochovaly ale jen zlomky. Potom vznikla čtyři evangelia, která zapracovala vzpomínky na Ježíše i sbírky jeho výroků. Dál vznikaly další listy nového zákona. Tzv. apokryfní evagelia vznikala až později a odrážejí většinou touhu si domyslet to, co nám čtyři evangelia neříkají. Nikdy se v církvi obecně nepoužívaly a církev nikdy nepovažovala jejich poselství za závazné.
Apokryfy jsou asi tak zajímavá četba jako jiné starověké texty, záleží na preferencích čtenáře. Tyto knihy nyní vychází v nakladatelství Vyšehrad v odborném překladu i s úvodem. Nejsem si jist, zda jsou tam přeloženy i Egertonovy papyry.
Ještě starší než novozákonní apokryfní evangelia jsou tzv. spisy apoštolských otců - tedy například listy Klementa Římského. Ty jsou jistě zajímavé.
To, že se dochovalo více rukopisů bible je pro nás výhoda. Jsou ale v podstatě stejné. Sinajský je považovován (spolu s Vatikánským) za nejkvalitnější a je nyní v Londýně. Egertonovy papyry obsahují asi hodně staré zlomky o Ježíšovi, moc toho ale není a text je dost poškozený.
2) Matouš jistě není kompilátem ve smyslu smíchaniny. Je to osobité dílo, které používá různé prameny, mimo jiné Markovo evangelium. Má ale jiný styl.
3) Nejstarším textem Nového zákona je první epištola sv. Pavla do Soluně (Tesaloniki). Většina biblistů je opravdu toho názoru, že všechna evangelia vznikla až po zboření chrámu a že Lukáš čerpal z Marka. V tom s vámi naprosto souhlasím.,
4) Pavel se nesetkal s Kristem před Velikonocemi, ale jeho služba je následkem setkání se vzkříšeným Kristem.
Nemáme starší texty, než jsou Pavlovy, ale v nich se odráží víra těch, kteří uvěřili dřív. Není proto důvod se domnívat, že by s tvrzením, že Kristus zemřel za nás, přišel až Pavel. Rozhodně ale můžeme říci, že učedníci postupně promýšleli velikonoční události a to, co to pro ně znamená.
5) Kristus nic takového neznal ani nevěřil v reinkarnaci. Mluvil přece o vzkříšení a to se vylučuje.
Srdečně zdravím
Kategorie otázky: Námitky k autentičnosti Bible