19. 10. 2017, Juh
Mandela efekt
Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....
Dobrý den,
setkal jsem se s pojmem "Mandela effect". Ve zkratce jde o to, že si řada lidí shodně pamatuje nějakou věc z historie jinak než se doopravdy udála. Jako příklad se právě uvádí, že když v roce 2013 zemřel Nelson Mandela, hodně lidí se divilo, protože byli shodně přesvědčeni, že zemřel v žaláři již roku 1980. Dokonce se dušovali, že si pamatují televizní zprávy, protesty v JAR atd. Takových příkladů je ku podivu více.
Jedná o čistý nesmysl nebo to může mít nějaký ezoterický podtext?
Děkuji za odpověď.
Naše paměť je velmi ovlivnitelná
Pojem "Mandela effect", na který se ptáte, popisuje skutečně existující jev. Sám o sobě s ezoterikou nijak nesouvisí, velmi ovšem záleží na tom, v jakém kontextu jste se s ním setkal. Mnoho konspiračních teorií snažících se tento jev vysvětlit zahrnuje existenci paralelních vesmírů, mimozemské inteligence apod. Mezi nimi lze jistě nalézt takové, které nějaký ezoterický podtext mají.
Tyto teorie obvykle vznikají na základě nedostatečné znalosti fungování lidské paměti, kdy u některých lidí vládne představa, že naše paměť funguje jako nahrávací zařízení, které nám přesně reprodukuje minulé události. Pokud u někoho vzpomínky neodpovídají faktům, snaží se najít vysvětlení v oblasti, o kterou se zajímají. Věda jde ale stále kupředu a je mnoho věcí v oblasti naší mysli, které nám dřív připadaly nepochopitelné, dnes je však lze uspokojivě vysvětlit. Vědci se problémem nepřesnosti paměti a tzv. falešným vzpomínkám zabývají již několik desetiletí (například v oblasti svědeckých výpovědí v soudnictví či forenzní psychologii).
Dnes již díky tomu víme, že paměť je nikoli rekonstruktivní, nýbrž konstruktivní a utváří se nejen v okamžiku, kdy daná událost běží, ale také později při jejím vybavování – např. tím, jak o ní později s okolím hovoříme (čímž posilujeme paměťovou stopu), jaké emoce si k ní přiřadíme apod. Tedy nejen dle toho, jak se událost opravdu stala. Protože naše mysl má také tendenci doplňovat fragmenty do smysluplných celků, zaplňujeme případné mezery v paměti tím, co nám na základě zkušenosti a znalostí dává největší smysl a opět tak ukládáme do paměti vzpomínku, která je již nepřesná a tedy vlastně falešná. My přesto věříme, že je skutečná.
Prozkoumána je již také ovlivnitelnost naší paměti jinými osobami – způsobem, jakým se nás na událost zeptá, tím, že si ji pamatuje jinak než my atd. Pokud lze takto snadno ovlivnit vzpomínky jediného člověka, lze toho podobně dosáhnout i u skupiny lidí (vědomě i mimovolně) – stačí několik rozhovorů, „novinářská kachna“, několik zpráv na facebooku apod.
Pokud by Vás toto téma zaujalo více, můžete si například vyhledat práce Elizabeth Loftusové nebo Ulric Neissera a Nicole Harschové, kteří se zabývali studiemi na toto téma.
S přáním všeho dobrého
Linka víry
Kategorie otázky: Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....
Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde