25. 7. 2011, tob
Lidice
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hodnota života, bioetika
Děkuji za Vaše odpovědi.
Zůstat věrný Bohu a sám sobě
Dobrý den,
film Lidice jsem dosud neviděl, proto budu vycházet pouze z historie, jak je mi známa. V červnu 1942 byl lidickým farářem Josef Štemberka, starý muž, který – snad na základě nějaké mezistátní smlouvy mezi Německem a Vatikánem ještě z předválečného období (tímto si nejsem jistý) – dostal od německého velícího důstojníka možnost vyhnout se popravě. Kněz odmítl a zemřel se svými farníky.
Já osobně obdivuji pastýře, který zůstal se svým stádem až do hořkého konce. Jeho přítomnost mezi čekajícími na smrt vnímám jako vyznání víry v to, že existuje cosi hodnotnějšího než pozemský život. Možná v těch hrozných chvílích někomu poskytl duchovní útěchu, možná někomu pomohl smířit se Bohem.
Rozhodnutí lidického kněze považuji za hrdinské. Hrdinství ale nemůže být normou jednání. Nelze ho požadovat, lze k němu s Boží pomocí dorůstat. Na otázku, jak se má v této situaci zachovat kněz, neumím dát jinou odpověď, než že má zůstat věrný Bohu a sám sobě.
Otázka, proč Bůh dopustil . . . je tázáním se na přítomnost zla ve světě. Zjednodušeně lze snad říci, že zlo je daní z lidské svobody.
Duchovní poselství lidické tragedie není jedno závazně platné. Každý si ho může a má formulovat sám. Dovolím si doporučit jako inspiraci knihu Františka Křeliny Každý své břímě.
Také k poslání kněze se vyjádřím jen velice stručně: kněz je (alespoň v katolickém chápání) muž, vybavený mocí od Boha k tomu, aby vedl, vyučoval a posiloval boží lid na cestě do nebeského království, kam on sám spolu s lidem putuje.
Přeji Vám vše dobré.
Kategorie otázky: Hodnota života, bioetika