27. 10. 2008, pat
Kamarád v depresi
Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy, přátelství, kamarádství
Proste se mi meni pred ocima. Jsem jediny clovek, s kterym zustava v osobnim kontaktu, byt vicemene mailovem ci telefonickem. Na jednu stranu citim silne nutkani k tomu, abych se za nej modlila, ale cim dal vic si uvedomuji svou bezmocnost s tim neco udelat. Pripada mi to i trochu alibisticke, sedet si doma v kresilku, modlit se, at mu Pan Buh pomuze a nic konkretniho proto nedelat a taky si rikam, ze Buh dal cloveku rozum a vymozenosti 21. stoleti ( v tomto pripade leky) i na to, aby je v pripade potreby pouzil.
Děkuji za to, ze vubec existujete a za to, ze nabizite moznost linky duvery. Temer denne si Vase stranky aspon chvilku ctu a jsou pro me velmi poucne i povzbuzujici. Jiz drive jsem se na Vas obratila s nekterymi dotazy a timto Vam znovu dekuji za laskavou odpoved. Dekuji Vam za odpoved a za vsechnu praci, kterou na Vasich strankach odvadite a preji vam mnoho Boziho pozehnani a uspechu.
Doprovázení může být vysilující proces
Milá ....,
srdečně Vás zdravím a vzápětí hned k Vašemu dopisu. Plně chápu a oceňuji Vaši touhu kamarádovi nějakým způsobem pomoci, věřím, že pocit bezmoci je pro Vás vysilující a svým způsobem devastující.
Jak sama cítíte, přímluvná modlitba pro Vás může být jak posilující tak stresující, záleží na tom, jak dalece si problém svého přítele připouštíte a berete osobně. Asi by nebylo dobré, kdyby Vás díky Vaší citlivosti starost o přítele stahovala ke dnu. Cítite-li se být jediným jeho schopným "zachráncem" a být s ním nadále v častém telefonním či mailovém kontaktu a naslouchat mu, je třeba se obrnit obrovskou trpělivostí a patřičným nadhledem s tím, že se Vám ho podaří možná někdy v budoucnu přimět k návštěvě poradny.
Je třeba však vědět, že to bude pro Vás vysilující proces, který možná paradoxně vysílí Vás více nežli přítele, který diskusí s Vámi odlehčí svým starostem tak, že je naloží na Vaše bedra a bude mu na chviličku lépe. A tyto chviličky, kdy je mu lépe, pak paradoxně oddalují návštěvu psychologa.
Můžete však také dát přísné ultimatum, kterým omezíte vzájemný kontakt dokud nezajde do poradny a nezačne něco podnikat pro zlepšení svého psychického i fyzického stavu. Rozhodnutí však je nutno ponechat plně na něm, na jeho svobodné vůli, jen on sám má za sebe odpovědnost.
Z Vašeho dopisu není také úplně jasné, nakolik si přítel uvědomuje svou nespokojenost se svým stávajícím životem a zda-li má snahu nějak nevyhovující situaci změnit. Zmiňujete bolesti zad, srdce, nespavost, to vše mohou být psychosomatické příznaky člověka žijícího v nějakých velkých úzkostech, stresu, který si je však nepřipouští, lépe řečeno nepustí je do vědomí, neřeší je tedy a ony se projevují psychosomatickými bolestmi v těle.
Možná by bylo dobré položit si otázku, co tedy je přítel ochoten udělat pro nějaké plnohodnotnější prožívání svého života? Další neznámou je, čím vlastně Váš přítel opravdu trpí, zda-li je to nějaká vnitřní dispozice k depresi a izolaci nebo neschopnost sžít se s cizím prostředím, které mu může být nepříjemné či syndrom vyhoření z náročné a odpovědné práce, na kterou možná přítel nemá již síly nebo ho vnitřně nenaplňuje a má pocit prázdnoty, který si nepřipouští.
Může to být i nějaký druh existenční krize, kterou právě prožívá a která u člověka středního věku bývá obvyklá. Nelze však ani vyloučit počátek nějaké psychiatrické choroby, to by však mohl posoudit pouze lékař-psychiatr či psycholog.
Jistě by pro Vašeho kamaráda bylo dobré konzultovat svůj stav i situaci s odborníkem na lidskou duši, k tomu je však nutné dobrovolné rozhodnutí. Nezmínila jste, jak přítel reaguje na Vaše rady ohledně návštěvy lékaře. Možná ho tato představa stresuje, ohrožuje a zúskostňuje ho natolik, že jí není nakloněn, snad by tedy neodmítl setkání v poradně psychologické či psychoterapeutické, která pro něho může znamenat větší diskrétnost a osobnější přístup nežli skýtá prostředí lékařské ambulance.
Kategorie otázky: Vztahy, přátelství, kamarádství