26. 8. 2008, aneb
Je otevírání Písma okultismus?
Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě,
Právě jsem se dodíval na pořad s P. Kodete a P. Brožem o okultismu na TV Noe. Chtěl bych se v této souvislosti zeptat na jednu otázku, na kterou v křesťanském prostředí dostávám protikladné odpovědi : jedná se o praxi tzv. otevírání Písma (ať už ve formě otevření na "náhodnné" stránce, nebo například formou, že si předem stanovím nějakou pasáž z Písma, o které mám např. pochybnosti jestli je určena jako osobní slovo pro mne a pak náhodně otevřu Písmo s tím, že pokud to tak je, tak v modlitbě prosím, abych to otevřel na té dané stránce jako na potvrzení ). Někteří křesťané tvrdí, nebo alespoň vyjadřují pochybnosti, že se jedná o okultismus, někteří to celkem běžně praktikují (např. charismaticky orientovaní - např.komunita Emanuel ap.) v této, nebo obdobné formě ( výroky z Písma jsou na lístečkách, které si člověk vytáhne z košíku). Chtěl bych se Vás zeptat, zda k tomu existuje nějaké jasné stanovisko Církve, případně jaké. Děkuji
Záleží na mnoha věcech a především na úmyslu
Milý ...,
pořad s V. Kodetem jsem neviděla, takže na něj nemohu reagovat. Co se týká Vašeho dotazu, tak by bylo dobré si nejdříve ujasnit pojmy. Proto k tomu teď využiji encyklopedii, která říká k heslu okultismus toto:
Z lat. occultus - tajný, skrytý. Každá okultistická nauka vychází z toho, že kromě rozumu a racionality jsou neznámé síly, které působí ve světě. Tyto síly mohou být vnímány a chápány jen málo lidmi (medium). Pojem značí také tajnou vědu nebo formu magie. Při okultních praktikách se využívá schopnosti mimosmyslového vnímání některých jedinců. Na rozdíl od spiritismu nevztahuje okultismus domnělé nebo reálné neobvyklé zážitky a úkazy na zásah duchů. Křesťanské církve vždy jakékoli formy okultismu zakazovaly.
V tomto smyslu není a nemůže být žádný z Vámi popisovaných způsobů "otevírání Bible" okultismem. Otázka tedy zní spíše zda je tento způsob užívání Písma dobrý. To záleží na mnoha věcech a především na úmyslu - co tím chci vlastně dosáhnout, proč to dělám.
Bude-li snahou vnímat Boží slovo a snažit se pochopit, čím právě ke mně v tuto chvíli mluví, řekla bych, nazvala bych to spíše rozjímáním.
Bude-li snahou najít zcela konkrétní řešení pro danou situaci v mém životě, bála bych se, že zde snadno může jít o pokus manipulovat s Bohem. Tedy o jakýsi nátlak na to, aby Bůh jednal. Určitě ke mně může promluvit i tímto způsobem, ale více pravděpodobné je, že se "nestane nic", že slova, která budu číst nebudou ze žádného konce odpovědí na mé hledání. Bůh je svobodný. Gedeona vyslyšel, když ho prosil, aby jedině ovčí roucho zůstalo suché resp. mokré. Jinému řekl, aby ho nepokoušel.
Tahání výroků z Písma na papírkách, biblických hesel pro daný rok apod. je spíš na rovině jakési hry. Ti, kdo výroky vybírají je vybírají tak, aby měly každému co říci. Bůh mě může samozřejmě právě přes lísteček, který si vytáhnu oslovit. Navíc je většinoutakovéto "tahání" součástí nějaké ucelenější akce a není tím hlavním.
Nicméně si nemyslím, že by jakýkoliv z uvedených způsobů byl pro duchovní život zvlášť nutný. Nutné je modlit se, Písmo pravidlně číst, a tím Boha více a více poznávat. To je nakonec to nejdůležitější.
V modlitbě
Kategorie otázky: Magie, okultismus, Bible, jak číst, koupě,