10. 11. 2008, jipe
Eucharistická modlitba a její zřetelné pronášení
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost
Chtěla bych vědět, který postoj je správný, proč a kdo to určil.
Kněz by neměl ztratit srozumitelnost
2. vatikánský koncil stanovil určité linie obnovy liturgie. V jejich duchu byly vatikánskou Kongregací pro bohoslužbu a svátosti sestaveny tzv. Všeobecné pokyny k Římskému misálu. Jejich poslední verze vyšla v roce 2002 a najdete ji v plném znění zde: http://www.cirkev.cz/res/data/004/000508.pdf
Jde o pokyny závazné pro všechny, kdo slaví katolickou bohoslužbu latinského ritu na této zeměkouli, pokud diecézní biskup nepovolí nějakou výjimku. Smyslem pokynů je starost o jednotu, krásu a správnost liturgického slavení, aby bylo věrné tradici a zároveň co nejsrozumitelnější dnešnímu člověku.
Vašemu tématu se věnuje především bod 32, který hovoří o zřetelném a hlasitém pronášení eucharistické modlitby. V červeně psaných instrukcích mezi řádky samotného misálu (tzv. rubrikách) navíc čteme, že při slovech proměnění se má kněz mírně naklonit nad hostií a nad kalichem, nikoliv ztratit srozumitelnost. Tolik odpověď podle platných předpisů.
Evidentně jsou kněží, kteří mají velkou úctu k tajemství liturgie a mají za to, že tridentská liturgie jej lépe vystihovala, a tak u některých jejích prvků zůstávají (zejména stará generace, která celý život takto sloužila). Na druhou stranu jsou tu kněží, kteří plně respektují aktuálně platné pokyny, které více zohledňují zásady mezilidské komunikace. Teprve přítomnost obou prvků, tedy zřetelné komunikace a zároveň úcty k nevyslovitelnému tajemství, činí z liturgie onu krásnou symfonii ke cti Boží a k pozvednutí člověka.
Pokud se chystáte neideálnosti Vaší liturgie nějak řešit, přeji Vám, abyste měla na paměti, že nad všemi církevními pokyny stojí Kristovo přikázání lásky, bez kterého bychom to tu mohli všichni i s naší slavnou liturgií zabalit.
Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost