Ježíš řekl: „Hledám vůli toho, který mě poslal.“ (J 5,30) - Citát z Bible na každý den

13. 1. 2018, zdl

Co se myslí pojmem „láska k církvi"?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů

Milá redakce, studuji historii a v jejím rámci mě zajímají církevní dějiny. , Jako ateista ale mívám občas problém s podchycením určitých pojmů.

Proto bych chtěla poprosit o vysvětlení, co přesně má katolík na mysli, když hovoří o lásce k církvi. Napadá mě samozřejmě celá řada interpretací, které se odvíjejí od různých významů slova církev. Zdá se mi, že v tomto kontextu "církev" znamená prostě společenství těch, kdo se hlásí ke Kristu.

Na druhou stranu mám dojem, že přinejmenším u některých osobností znamená "láska k církvi" spíše lásku k římsko-katolické instituci, tzn. hlavně duchovenstvu, včetně její činnosti a projevů (obřady a tak dále). Nebo se Vaše láska se vztahuje ještě k jiné náplni slova církev? Případně: je možné, že každý věřící myslí pod slovem církev jinou její podobu?

Už jsem se ptala svých kamarádů katolíků, kteří mi ale dali nejistou odpověď s doporučením, ať se zeptám i jinde, což tímto činím. :)

A pokud mohu poprosit ještě o jednu odpověď: Co přesně si mám představit pod definicí církve jako "mystického těla Kristova"? 

Pokud katolík mluví o lásce k církvi, má na mysli spíše církev jako celek – tedy Krista jako hlavu a lidi jako tělo

Jak správně tušíte, může si pod tímto pojmem představit každý něco trochu jiného. Proto bude vždy nutné pátrat po kontextu každého takového vyjádření (kdo, kdy, v jakých okolnostech jej pronesl nebo napsal).
V obecné rovině bych řekl, že pokud katolík mluví o lásce k církvi, má na mysli spíše církev jako celek – tedy Krista jako hlavu a lidi jako tělo. To je to, co se myslí „mystickým tělem Kristovým“. Více se dočtete v 1. listu Korintským, 12. kapitole (třeba zde ).


Domnívám se, že jen těžko by někdo miloval církev jako instituci nebo by mluvil o lásce k církvi a měl tím na mysli hlavně duchovenstvo. Pokud někdo miluje církev, tak ji jen stěží bude vnímat jako čistě lidskou organizaci. A vystupuje-li třeba na obranu papeže a duchovenstva obecně, bude to primárně proto, že je přijímá jako nástupce Ježíšových apoštolů.


Narazíte-li na vyjádření o lásce k církvi, která z kontextu vypadají, že se vztahují k papeži, duchovenstvu nebo církvi jako lidské instituci, myslím, že se nespletete, pokud je budete chápat jako vyjádření lidí, kteří za touto lidskou stránkou církve vidí tu božskou – to, že církev utvořil Boží Syn, vybral si své první spolupracovníky a dal jim pokyn, aby odpouštěli hříchy, křtili a aby mu získali za učedníky všechny národy. On dal učedníkům svého Ducha svatého, který církev vede, aby se nakonec všichni shledali v domě jeho Otce.

Pokud zůstaneme čistě v lidské rovině církve jako společenství věřících nebo v užším smyslu církve jako duchovenstva, nemůžeme vyjádření o lásce k církvi správně pochopit.

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů

Témata: církev, papež
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Vážení, na vaši službu „Otázky a odpovědi“ se obracím už dlouho.

(2. 4. 2025) Nedávno jsem si uvědomila něco ohledně mé víry.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(1. 4. 2025) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry
(30. 3. 2025) Jak můžou rodiče a kmotři pomoci dětem a dospívajícím s tím, aby důvěřovali Bohu a navázali vztah s Ježíšem Kristem?

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu
(26. 3. 2025) Ecclesia podcast tentokrát zavítal přímo mezi sestry karmelitky, aby společně nahlédli do jedinečného příběhu…

Potrat z pohledu ne-křesťanského / podcast k poslechu

(25. 3. 2025) Postoj křesťanů k interupci je poměrně jednoznačný. Jak lze ale na potrat pohlížet i z úhlu…