22. 6. 2007, mat
Církevní svatba mimo kostel
Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, sv. manželství
S partnerkou se rozhodujeme uzavřít sňatek. Já jsem pokřtěný katolík, ona je nepokřtěná. Po domluvě plánujeme velkou „zahradní“ svatbu na osamoceném zámečku. Oddávat by nás zde měl úředník z příslušné obce.
Je možné, aby na tomto místě proběhla církevní svatba? Tzn. mimo kostel, nevěsta je nepokřtěná (i když z křesťanské rodiny)? A ještě – je popřípadě možné po úřední (státní) svatbě opakovat svatbu církevní (v kostele)? Jaké podmínky potom vyplývají z církevní svatby ve vztahu k nepokřtěné nevěstě? Případ, že by se nechala jen z důvodu svatby pokřtít je vyloučen.
Církevní svatba je možná
Církevní svatba je možná, i když je jeden nepokřtěný (za podmínky, že se stále jedná o první sňatek každého z vás). Po civilním sňatku jej lze "doplnit" o sňatek církevní. Nepokřtěná nevěsta pouze musí (kromě dalších, jako je, že to myslí vážně a chce si Vás vzít navždy) vzít na vědomí, že Vy se zavazujete, nakolik to bude možné, ke katolické výchově Vašich dětí (tedy ona sama s tím souhlas nepodává). Pokřtít kvůli svatbě není potřeba.
Co se týče církevního sňatku mimo kostel, vyloučené to není, je to pouze velmi atypické, ale je možné zažádat o výjimku - to vše je třeba dohodnout s farářem toho místa, kde se chcete brát. On s Vámi probere veškeré možnosti a jak lze vše zařídit.
Kategorie otázky: Církevní sňatek, sv. manželství, Církevní sňatek, komplikace