Sekce: Knihovna
Vrčí a kleje, aneb ročně se v ČR rozvádí 32 tisíc manželství
a většinou jsou děti svěřeny do péče matkyz knihy Konec otců, , vydal(o): časopis Týden
Čísla z průzkumů by však sama o sobě nestačila k závěru, že společnost stojí na prahu matriarchátu. Důvodů, které vedou odborníky k závěru o rozpadu evropského patriarchálního modelu rodiny, je mnoho. Patří mezi ně také studie důsledků feministických snah posledního století."Nikdy jsem se nevdala, protože jsem necítila potřebu. Mám doma tři miláčky, kteří zcela odpovídají tomu, co očekáváme od manžela. Psa, který každé ráno vrčí, papouška, který každé odpoledne kleje, a kočku, která přichází domů pozdě v noci," napsala na konci devatenáctého století anglická spisovatelka Marie Corelliová. Jak o sto let později povstání ženských hnutí dopadlo, popisuje v práci socioložka Radka Radimská: "Nedošlo ke zrušení monopolu mužů a zrovnoprávnění obou rodičů, místo toho monopol na reprodukci a výchovu dětí získaly ženy."
Muž dnes v tomto směru nemůže ovlivnit prakticky nic. Ani to, zda dítě bude, či nebude počato. Antikoncepce a legální potraty umožňují ženě těhotenství libovolně regulovat. Když už jsou děti na světě, otcové o ně mohou snadno a rychle přijít v rámci rozvodového řízení. Ročně se v České republice rozvádí skoro 32 tisíc manželství, v devadesáti procentech případů jsou děti svěřeny do péče matky. Ženy to automaticky očekávají. "Pamatuji si jednu maminku, kterou jsem pro výchovu dětí nedoporučil. Vždy, když jsem ji potkal, tak už v dálce natahovala slinu. Někdy se trefila, někdy ne," vypráví Eduard Bakalář, psycholog a soudní znalec u rozvodových řízení.
Matky moderní doby jsou finančně nezávislé. O ty, které nevydělávají, se postará sociální stát. "Muž přestal být ekonomicky důležitý a tím, kdo v konečném důsledku bude rozhodovat o potomstvu, je matka. To je faktický matriarchát, který zřejmě bude stále zřetelnější," říká psycholog Jeroným Klimeš. "Dřív stála rodina na mužích, ale zároveň s nimi i padala. Odpovědnost otce byla veliká, musel všechny zabezpečit, ale na druhé straně měl v rodině obrovskou moc."
Muži si v době nynější vysoké nezaměstnanosti v Česku (skoro jedenáct procent) nemohou být jisti, jak dlouho živiteli rodiny zůstanou. Likvidace pracovních míst postihla právě povolání, kde byly zapotřebí svaly a síla, například v dolech či v zemědělství. V nově vznikajících profesích jsou žádoucí vlastnosti, které má spíše "slabší" pohlaví: flexibilita, komunikativnost, sociální inteligence.
Každá desátá domácnost už žije především z platu manželky. Úpadek tradiční role otců po finanční stránce dokládá loňský výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Více než polovina populace podle něj žije s představou, že muž má vydělávat peníze a žena se starat o domácnost a rodinu. Současně si ale osmdesát (!) procent lidí myslí, že do rodinného rozpočtu mají přispívat oba partneři. Česká společnost je, zdá se, schizofrenní: navenek sice upřednostňuje tradiční model, současně lze zřetelně pozorovat trend zesilující ekonomické role žen.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Běda otcům, kterým…
- Hurá za mámou! Aneb psychologové se ptali
- Poslouchat šéfku, aneb poškození dětí
- Vstanou noví otcové, aneb diktátorské státy nepřály silným mužům,
- Matka a otec v běhu dějin
Související texty k tématu:
Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-)
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde