Sekce: Knihovna
„Seš debil“, křičel ten kluk na mou dceru
z knihy Ve víru víry , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Jednou jsem se svými dvěma dětmi zakotvil v občerstvení McDonald’s. Po nasycení jsem popíjel Café latte a děti dováděly v dětském koutku. Tu jsem si všiml, že na mou dvouletou dceru Terezku doráží nějaký cizí kluk, asi čtyřletý. Hned jsem však nezakročil, aby se dcerka postupně otrkávala životem. Nicméně jsem si přisedl blíže, abych v případě nouze nejvyšší mohl provést záchranný výsadek.
Konflikt vyvrcholil tím, že kluk na Terezku zhurta křičel: „Seš debil!“ Terezka, která ještě moc mluvit neuměla, na chlapcovu nadávku kurážně odpověděla: „Ne! Teleška!“ Svou výpověď doprovodila bojovným výrazem ve tváři; stoupla si na špičky a nadmula celý organismus do bojové pohotovosti. Vše se zopakovalo ještě několikrát: „Seš debil!“ „Ne, Teleška!“ Útočník se ale naštěstí za chvíli unavil a odpochodoval.
Když jsem to pak doma vyprávěl své ženě, přivedla mě na myšlenku, že tak to vlastně chodí i v životě. Ke každému z nás doléhá mnoho hlasů, jež nás posuzují a snaží se nám vsugerovat nějakou představu o nás samých, která je jen zčásti pravdou, anebo je dokonce zcela vylhaná. Mohou to být třeba hlasy našich nadřízených: „Jsi málo výkonný, jsi neschopný.“ Mohou to být hlasy našich spolužáků či kolegů v práci: „Pokud se s námi pořádně nenapiješ, nejsi in.“ Mohou to být i hlasy reklamy: „Pokud nemáš tento nový mobil, nepatříš k těm, co něco znamenají.“ Mohou to však být v nejrůznějších variantách i hlasy našich blízkých, hlasy přátel, hlasy lidí, kterých si vážíme více i méně. Někdy může jít i o hlasy některých duchovních, kteří to jistě „myslí dobře“, ale vnucují nám své představy a nároky, jak bychom my nebo naše rodina měli fungovat. V takových situacích je jen na nás, abychom posoudili oprávněnost kritického výroku, a pokud je vylhaný, abychom si obhájili svou důstojnost a integritu. Je důležité vědět, kým opravdu jsme v očích Božích, jaké je tedy naše skutečné „jméno“ a jedinečné poslání.
Jak ale znát své skutečné jméno, svou identitu v očích Božích? Jak se stávat tím, kým máme být? – Jistě neprohloupíme, půjdeme-li si pro odpověď ke zdroji svého života. Nebojme se proto tyto otazníky sdílet s Tím, kdo nás vymyslel, komu na nás záleží a kdo jediný zná naši pravou podstatu, tedy naše jméno. Jen Pán vidí náš život v souvislostech, jen on nejlépe zná všechny naše přednosti i slabosti. Naslouchejme jeho hlasu, a ne slovům, která nás jakkoli „přejmenovávají“ a karikují.
A prosba na závěr: Nikdy sami nepřejmenovávejme druhé. :-)
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
Autor: IMA
Související texty k tématu:
Láska k sobě, sebepřijetí:
- Miluj sám sebe, abys mohl milovat druhé Láska k bližnímu bez lásky k sobě samému neexistuje...
- Miluj sám sebe, aby ses mohl otevírat lásce druhých Milovat sám sebe je stejně důležitým přikázáním jako milovat bližního. Ježíš učinil z lásky k sobě samému měřítko lásky k bližnímu.
- Láska k sobě samému je základ životní kreativity Pokud nemilujeme sami sebe, začneme mít přehnaný strach z poznávání vlastních chyb a nedostatků. Bůh ale nemiluje člověka pro to, kým člověk je, ale výlučně proto, že je.
- Být vděčný sám za sebe Vděčnost nám otvírá oči, abychom dokázali vidět vlastní hodnotu. Často v nás totiž vězí až příliš hluboko sklon k sebeodmítání. Rádi bychom měli jiné tělo, jiné nadání, jiné možnosti. Když vidím jen co mi chybí, nerozvíjím co je ve mně jedinečné. Začnu-li pošilhávat po tom, co mají druzí a co já nemám, nedokážu už si všímat a vážit toho, co mám právě jen já.
- Další texty k tématu: láska k sobě vztah k sobě, sebepřijetí
Láska, vztahy, přátelství:
- Každý (z nás) potřebuje lidi, kteří se k němu dobře chovají... Jako lidé máme mnohé potřeby. Potřebujme stravu, oblečení, někdy i léky. A nejvíc potřebujeme lidi. Ale ještě více potřebujeme lidi, kteří se k nám prostě dobře chovají, kteří nás mají rádi...
- Pokud hledám pokoj a štěstí nejdříve v Bohu, jsem svobodnější vůči ostatním lidem ... aniž bych jim zazlíval, že neodpovídají mým očekáváním.
- Přátelé nejsou dokonalí lidé Přítel není v žádném případě nějaký ideál. Aleksander Fredro žertem podotýká: "Přátele milujeme kvůli jejich nedostatkům, protože rádi objevíme u druhého nějakou tu chybičku."
- Některé překážky zdravého přátelství Přátelství je požehnáním pro život každého člověka. Pro věřící je to zároveň jeden ze způsobů, kterými Bůh dává najevo, že on sám je naším přítelem.
- Další texty k tématu láska, vztahy, přátelství