Sekce: Knihovna
O Wandě Półtawské
Mladičká Polka, která se za účast v odboji proti nacismu dostala do koncentračního táboraz knihy A bojím se snů , vydal(o): nakladatelství Paulínky
Wanda Półtawska se narodila v Lublinu 2. listopadu 1921 jako nejmladší ze tří dětí. Když vypukla válka, byla studentkou druhého ročníku gymnázia. Ve škole vynikala a již od prvního ročníku byla nadšená skautka. Za války se ihned se skupinou skautek zapojila do pomocné zdravotnické služby a také do ilegálního odboje. V únoru 1941 byla zatčena gestapem a uvězněna na lublinském zámku. 22. září ji převezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku v Meklenbursku a v březnu 1945 do Neustadt-Gleve, kde byla až do konce války. V táboře byla pokusně operována německými lékaři v první skupině ravensbrückých „králíků“.
Po válce vystudovala medicínu na Jagellonské univerzitě v Krakově a v roce 1947 se provdala za Andrzeje Półtawského. Lékařskou praxi začala na psychiatrickém oddělení nemocnice v Kobierzyně u Krakova v únoru 1952 a již v dubnu dostala zvláštní psychiatrické stipendium a začala pracovat na psychiatrické klinice Lékařské akademie v Krakově. Tam pracovala do roku 1968 a procházela stupni od asistentky až po primáře oddělení. Osmnáct let (1954–1972) pracovala v Lékařskovýchovné poradně Jagellonské univerzity. Mimo jiné zde vedla výzkum tzv. „osvětimských dětí“, lidí, kteří byli jako děti v koncentračních táborech.
V dubnu 1969 odešla z kliniky, aby se věnovala především manželskému a rodinnému poradenství. Čtyřicet dva let (1955–1997) přednášela pastorální medicínu na Teologické fakultě a později na Papežské akademii v Krakově. V letech 1981–1984 přednášela pastorální medicínu také na Papežském institutu Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny při Lateránské univerzitě v Římě. V roce 1967 založila Institut teologie rodiny na Papežské akademii v Krakově a 33 let ho vedla. K tomu došlo pod vlivem Karola Wojtyły, jejího duchovní vůdce a přítele rodiny. Druhou oblastí její činnosti je organizace a aktivace lékařů ve službě životu a rodině. V roce 1994 byla jmenována členem Papežské akademie pro život. Spolupracuje také s Papežskou radou pro pastoraci mezi zdravotníky. Když v roce 1983 vznikla Papežská rada pro rodinu, stali se spolu s manželem jejími členy.
Wanda Półtawska je členkou Unie píšících lékařů a Sdružení katolických novinářů. Je známa jako autorka mnoha knih. V českém jazyce v roce 2011 vyšla kniha Deník přátelství. Korespondence mezi Wandou Półtawskou a Karolem Wojtyłou (papežem Janem Pavlem II.). V knize autorka vzpomíná na všechny dramatické okamžiky svého života, ale především se jedná o její duchovní deník a korespondenci mezi ní a Karolem Wojtyłou. Ačkoli původně nechtěla tyto texty zveřejnit, po výzvě samotného Jana Pavla II., aby sepsala své vzpomínky, se rozhodla zpřístupnit lidem i jejich vzájemnou korespondenci, neboť „lidé mají právo znát své svaté, jejich životopisy“. Autorka byla osobně přítomna představení této knihy českému čtenáři v předvečer beatifikace Jana Pavla II. 1. 5. 2011.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Do koncentračního tábora jsme se původně těšily
- Jak jsme se v Ravensbrücku stali pokusnými králíky
- Vzpoura Polek v táboře Ravensbrück
- Marek Orko Vácha o knize
Autor: Wanda Póltawská