Sekce: Knihovna
Interview jako rutinní záležitost
Jak jsem navázal přátelství s novinářem Fredemz knihy Chci ti především říci, že jsi milován... , vydal(o): Zvon
Před více než deseti lety, když jsem učil na teologické fakultě univerzity Yale, přišel do mé pracovny mladý muž, aby se mnou udělal interview do connecticutského vydání nedělních New York Times. Představil se jako Fred Bratman. Když jsme se usadili a začali si povídat, okamžitě jsem si uvědomil, že mě ten novinář rozčiluje i fascinuje zároveň.Rozčiloval mě, protože mu zcela jasně moc nezáleželo na tom, co dělá. Na druhé straně mě fascinoval: cítil jsem, že za tou maskou lhostejnosti je člověk duchovně živý - dychtivý učit se a tvořit. Nějak jsem poznal, že mám proti sobě člověka naplněného velkými osobními dary, který naléhavě hledá, jak by je využil.
Když mi asi půl hodiny kladl otázky, které zjevně ani jednoho z nás moc nezajímaly, bylo jasné, že interview se chýlí ke konci. Měl být napsán článek, který by si pár lidí přečetlo a mělo by z toho nepatrný - pokud vůbec jaký - užitek. Oba jsme to věděli a oba jsme cítili, že jsme mohli ten čas využít lépe.
Právě když se Fred chystal dát notes zpátky do aktovky a říci obvyklé "Děkuji vám," podíval jsem se na něj zpříma a řekl jsem: "Povězte mi, děláte svou práci rád?" K mému překvapení bez váhání odpověděl: "Ne, vlastně ani ne, ale je to moje zaměstnání."
"Když se vám to nelíbí, tak proč to děláte?"
"Pro peníze samozřejmě," řekl, a pak, netázán, dodal: "Já sice skutečně rád píšu, ale dělat tyhle malé noviny mě otravuje, protože při té omezené délce a předepsané formě nemohu pojednat o věci pořádně. Jak mám například udělat něco hlubšího o vás a o vašich myšlenkách, když se to musí vejít do 750 slov? ...Ale co můžu dělat?... Nějak si člověk musí vydělávat." V jeho slovech jsem zaslechl hněv i rezignaci.
Náhle mě napadlo, že Fred se už začíná vzdávat svých snů. Byl jako vězeň za mřížemi společnosti, která ho nutí pracovat na něčem, čemu nevěří. Jak jsem se na něj díval, pocítil jsem k němu hluboký soucit - troufám si říci, že více než to - hlubokou lásku k tomu člověku. Za jeho sarkasmem a cynismem jsem cítil krásné srdce, které chtělo dávat, tvořit, žít plodný život.
„Co byste skutečně chtěl?“ zeptal jsem se.
„Chtěl bych napsat román…, ale to nikdy nedokážu.“…
O několik měsíců později přišel Fred na teologickou fakultu, strávil tu rok a snažil se napsat svůj román. Nikdy ho nenapsal, ale stali jsme se blízkými přáteli.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
Autor: Henri J. M. Nouwen
Související texty k tématu:
Láska v partnerství, manželství:
- Romantická zamilovanost je jen částí spektra lásky...
- Věrnost i v temnotě krizí lásky
- Manželství = sny v troskách?
- Manželství není vždy procházkou s kytkou v ruce...
- Milovat se navzájem znamená přizpůsobit se
- Otázky a odpovědi k tématu Manželské krize
- Další texty k tématu manželství, partnerství zde
- web www.manzelstvi.cz
Organizace času a práce
- Práce - smysl, význam a organizace Ani mohutné pilíře nebudou mít smysl, když most na nich spočívající nepovede k žádnému břehu, k žádnému cíli.
- Bez časového řádu v nás narůstá stres a nespokojenost S rozvojem techniky jsme se odpoutali od přirozeného řádu přírody.
- Dá se život plánovat? Videoseriál "Víra do kapsy" Má si křesťan život plánovat nebo má jen čekat na Boží volání? Jak skloubit dar času a svobodné volby?
- Dělat co je v našich silách, nestačí Do dřevařské firmy přišel muž žádat o práci. Nabídli mu dobrý plat a lepší podmínky než jinde. Prvního dne se přihlásil u mistra. Ten mu dal sekeru a přidělil mu kus lesa...
- Jak dobře zacházet s časem Promarněný čas s sebou přináší pocit prázdnoty. Existuje jedna osvědčená a moudrá pomůcka pro ime management...
- Jak hospodařit s časem v napětí a shonu života Jak ovládat a zastavovat čas
- Je prospěšné respektovat svůj vnitřní rytmus Dnes často pracujeme přespříliš a jsme pak vyhořelí. Nemáme míru mezi aktivitou a klidem. Naopak mít svůj určitý rytmus je prospěšné. I příroda má svůj rytmus a každý člověk…
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je mocnou vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Pracuj kousek po kousku Při pohledu na množství práce nás mnohdy už dopředu opouštějí síly
- Rovnováha mezi prací a soukromým životem Své povolání dokážeme plně uskutečnit pouze tehdy, když se v něm sami beze zbytku nevydáme
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci? Jednoho dne přisel do třídy učitel filozofie. Když se studenti usadili, vzal ze šuplíku nádobu a naplnil ji až po okraj kameny.
- Zachová-li člověk řád, nedostane se do zmatků Jak organizovat čas, práci a život
- Zdrojem workholismu je absence ideje neboli cíle Marné je časně vstávat, dlouho vysedávat u práce, jíst chléb námahy (Žl 127, 1-2)