Sekce: Knihovna
Duch svatý – vzdálený a nepochopitelný?
Mnozí lidé nevědí, co si s Duchem svatým počítz knihy Andělé v kurzu , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Mnozí lidé nevědí, co si s Duchem svatým počít
Kdo je to vlastně – Duch svatý? A jak se nás jeho existence týká? Copak nestačí, když jako křesťané věříme v Boha a v jeho Syna Ježíše Krista? Občas dostávám podobné otázky. Mnozí lidé zjevně skutečně nevědí, co si s Duchem svatým počít. Ani já to nedokážu pořádně vysvětlit. Proto bych se rád držel autorů evangelií a Skutků apoštolů. Ti nic nevysvětlují, ale jednoduše vyprávějí příběhy. Co se to vlastně tehdy o Letnicích přihodilo, když apoštolové udělali svou první zkušenost s Duchem svatým?
Dokázat vidět Ježíšovýma očima
Už předtím toho zažili docela dost. Když přišli s Ježíšem do Jeruzaléma, hodně si toho od něj slibovali. Pak, když zemřel, v něho ztratili víru – a zase ji nalezli, když Ježíš vstal z mrtvých a ve svém těle se s nimi setkal. Byly to takové emocionální skotské střiky – oscilace mezi malomyslností a nadějí. A nyní jsou shromážděni v chrámu, určitě jich tam je hodně, muži i ženy, a najednou je všechny zachvátí nevídané nadšení. Jakýsi druh opojení. A jde to tak daleko, že začnou hovořit naprosto neznámými jazyky. V chrámě mezitím vládne obvyklý mezinárodní poutnický ruch a mezi diváky vznikne podezření, že Ježíšovi lidé mají pořádnou opičku. A to je právě ten okamžik, kdy do nich vstupuje Duch svatý. A jeho první účinek: radost a nadšení. Jsou opojení štěstím.
A druhý účinek: nebojácnost. Duch svatý je osvobozuje od strachu o vlastní život. Od té chvíle už se nedají zastrašit, a to ani pod hrozbou smrti. Svobodně promlouvají na veřejnosti o všem, co prožili s Ježíšem. Jsou za to zatýkáni, vězněni a bičováni – a přesto to nevzdávají. Nebojácnost je poznávacím znamením prvotních křesťanů. Najednou dokážou vidět Ježíšovýma očima a zjišťují: láska je silnější než strach ze smrti.
Žádná teorie, ale nádherná Boží síla
Celé Skutky apoštolů proto hovoří o mužích a ženách, kteří se cítí svobodni, protože jim smrt už nedokáže nahnat panickou hrůzu. A stejné zkušenosti se dostává i dnešním křesťanům. Sám to denně zakouším. Věřte mi, Duch svatý není jen nějaká pěkná teorie. On je nádherná Boží síla.
(mezititulky: redakce webu vira.cz)
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Hledá se spojenec pro život
- Nedělní kázání – bolestná kapitola
- Zlé vzpomínky nemusí být celoživotním strašákem
- Neohýbat hřbet – řeholnice na tanku
- I Bůh má svou slabou stránku – srdce
- Když je člověku ze všeho do breku
- Ve středověku si lidé představovali Boha jako nelítostného soudce
Autor: Notker Wolf
Související texty k tématu:
Duch svatý, letnice:
- Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
- Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
- Kdo je Duch svatý, jak působí? Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
- Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
- Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje. Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
- Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám...
- Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde