Blíží se 11. listopad a s ním i svátek svatého Martina. Někomu se vybaví jezdec na bílém koni, těm nejmenším vyvstanou na mysli třeba lampióny, které si ponesou v svatomartinském průvodu. Popřemýšlet, kde se vzaly v křesťanské tradici právě lampióny, které máme často negativně zakódovány v souvislosti s říjnovou revolucí, není vůbec od věci.

Lampiónový průvod má pravděpodobně svůj původ v germánském pochodu s loučemi. Na mnoha místech je dnes oblíbený lampionový světelný průvod spojený s tradicí oslavy svatého Martina. „Na svatého Martina, kouří se nám z komína“ a "Svatý Martin přijíždí na bílém koni", jak říká pranostika, protože právě do těchto dní spadá začátek zimního času. Není tedy vůbec nesnadná představa, že si lidé v průběhu času spojili oblíbený svátek také s oblíbeným průvodem loučí, potažmo s průvodem lampiónovým, který rozsvětlí brzké stmívání.

Svatý Martin si tak jako každý rok i letos vyjede na koni provázen dětmi mávajícími rozžatými světýlky, na stole se zase objeví křehounce propečená svatomartinská husa a do skleniček nalijeme mladé svatomartinské víno, které na trhu přivítáme právě o druhém listopadovém čtvrtku.

Jak si vyrobit vlastní lampión a další materiály ke svátku svatého Martina naleznete na www.deti.vira.cz.

 

Kdo byl svatý Martin z Tours? (svátek 11.11.)

Nejznámější příhoda sv. Martina se stala v zimě roku 334. Tehdy se voják Martin před branami města Amiens rozdělil se žebrákem o svůj plášť. Poté měl vidění, v němž se mu Kristus zjevil oděný do toho kusu pláště, kterým podaroval chudáka v Amiens. více