Kdyby se takový konflikt odehrával na druhém konci světa, mohli bychom říci, že se nás to netýká. Ale taková válka se vede na bojišti, které leží přímo v nás.
Válečné pozorovatelce, paní vyslankyni Náladě, se nedaří pochopit, kam až pan generál Rozum může dojít v boji proti Lásce. Dopisovatelka listu Naděje paní Odpovědnost zase nedovede slovy vylíčit ztráty, které v této válce utrpěly obě strany.
Co svět nevidí, nikoho nebolí
Toto válečné pole, které je prosáklé slzami i krví, protože Lásce tečou slzy vždycky a Rozumu pokaždé krev, je jednou z nejmenších bitevních plání na světě. Malý obsah lidského nitra je ale schopen pojmout tento veliký lidský konflikt. A dokonce ho může uschovat před zraky celého světa. Také zde platí: co svět nevidí, nikoho nebolí.
I když vzdálenost mezi hrudníkem, kde leží lidské srdce, a hlavou, kde sídlí mozek, je symbolicky jedna z nejdelších na světě, dochází zde tak často k roztržkám. Důvody k soubojům jsou nejrůznější, především malicherné. Většinou bývají vyprovokovány mozkovou kůrou, která se snaží celému zbytku člověka namluvit zcela falešnou poučku: "Co máš srovnané v hlavě, to máš srovnané i v životě." A to bývá někdy ošemetným omylem. Na takovou zmýlenou doplácí potom nejčastěji srdce.
Láska, byť na bojišti těžce zraněná, nikdy neumírá. A nelze ji ani pohřbít. Tak veliký hrob ještě nikdo nevykopal, tak veliký náhrobní kámen se ještě nenašel.
A i kdyby... tak vstane z mrtvých.
***
Se svolením převzato z knihy: O radostech lidské duše, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství
Několik kapitol z této knihy naleznete zde