Co nám pomůže zestárnout tak, abychom se stali moudrými, působili pokoj a byli pro ostatní požehnáním? Moudrý se latinsky řekne „sapiens“. Toto slovo je odvozeno ze slovesa „sapere“, což česky znamená „mít chuť“, „chutnat“. Moudrý je proto člověk, který sám sobě chutná, a tudíž zanechává příjemnou chuť také v ostatních lidech, se kterými se setká. Je spokojený se svým životem a žije v souladu sám se sebou. Proto z něj vychází „chuť“ pokoje a svobody, vyrovnanosti a radosti.
Evangelium nám představuje starce Simona. Je popsán jako spravedlivý a zbožný muž, čekající na záchranu Izraele. Je v něm Duch svatý. Charakterizují ho tyto čtyři vlastnosti: Zaprvé je spravedlivý: je vyrovnaný se sebou i se svým okolím a vůči ostatním jedná spravedlivě. Zadruhé je zbožný. To znamená, že bere Boha vážně a je na něj orientován celým svým bytím. Zatřetí očekává záchranu – nebo jak stojí v řeckém originálu: útěchu, potěšení Izraele. Ten, kdo očekává útěchu Izraele, může v klidu stárnout. Útěchu Izraele poznává v Ježíši. Když tento starý a moudrý muž vezme dítě Ježíše do náruče, spatří v něm světlo, které svítí lidem, a spásu, která v něm vzchází všem národům. Začtvrté na Simeonovi spočívá Duch svatý. Simeon není jen moudrý, ale je naplněn Duchem svatým, duchem Božím. Duch svatý mu umožňuje poznat v dítěti světlo, které Bůh posílá na svět, zachránce, který osvobodí svůj lid.
To je asi nejdůležitější úkol starých lidí: ukazovat na světlo, které mezi námi září. Staří lidé hledí hlouběji. Vidí vlastní podstatu. Vidí světlo, i když se zdá být skryté. Simeon vidí světlo v nepatrném, malém dítěti. Odhaluje v tomto dítěti působení Boží. Moudří starci rozumí životu. Chápou souvislosti. Odhalují spásu a celek v úlomcích našeho života. Simeonovi po boku stojí Anna. Vdova se nemodlí jen za sebe, ale zástupně za celé společenství – zvlášť za ty, kteří nemají na modlitbu čas. Anna se ve svém srdci zcela otevřela pro Boha. Takový postoj jí umožňuje najít ta správná slova. Svým životem vypovídá o Bohu něco, co může říci jenom ona.
***
Zpracováno podle knihy Anselm Grün: Umění stárnout, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství Několik kapitol z této knihy naleznete zde.
24. 2. 2010 , Anselm Grün
Nejdůležitější úkol starých lidí
Autor: Anselm Grün
Související texty k tématu:
Čas:
- O době, ve které žijeme, rozhodnout nemůžeme...
- Občas nás zarazí, jak ten čas běží
- Svou budoucnost neznáme. Známe ale Toho, kdo ji zná...
- Naším domovem není čas, ale věčnost
- Kdo se modlí, nemarní čas
- Zítra by již mohlo být pozdě
Senioři, stáří:
- Nikdo mi nezaručí, že nezhloupnu
- Umění stárnout
- Slovo ´stáří´ zní jako nadávka
- Co mám z toho, že věřím v Boha?
- Jak najít společnou řeč mezi vnuky a prarodiči?
- Hezký pohled do budoucnosti...
- Připravovat se na stáří můžeme již dnes...
Svědectví víry:
- Boxer, který násilí vyměnil za odpuštění (Tim Guenard)
- Čemu mě naučil let na Měsíc (Astronaut J. B. Irwin)
- Bůh nám drží palce... (astronaut Eugene Cernan o Bohu)
- Co mám z toho, že věřím v Boha? Statečná stará žena vypovídá...
- Proč věřím v Boha? (Jiří Grygar)
- Ne vším jsem byl rád (Václav Vaško)
- My máme budoucnost... (Jaroslav Škarvada)
- V rukou komunistů 21.1.1953 (Václav Dvořák)
- O humoru a křesťanství (Marek Eben)
- Přežila jako pokusný králík v koncentráku (Wanda Póltawská)
- Zažila genocidu ve Rwandě (1994) a odpustila (Immaculée Ilibagiza)
Pokoj
- Pokud hledám pokoj a štěstí nejdříve v Bohu, jsem svobodnější vůči ostatním lidem aniž bych jim zazlíval, že neodpovídají mým očekáváním.
- Co znamená přání „Šálóm“? Pro biblické hebrejské slovo šálom („pokoj“) nemají jiné jazyky přesný překlad. Slovo šálom totiž neznamená jen to, co my označujeme slovem mír, tedy opak války. Šálom znamená daleko víc…
- Zdroj vyrovnanosti pro každého... ZDARMA! Vnitřní vyrovnanost, radost a pokoj nenačerpáme od lidí, nebo z toho, co nabízí reklama. Pramení z Boha. Čím víc jsme ve spojení s Bohem, tím víc nás naplní jeho pokoj.
- Další texty k tématu pokoj, šalom