Proti tezi o odplatě stanoví Ježíš zásadu: "Neodporujte zlému" (Mt 5,39). Nemíní se tu zlý člověk, nýbrž zlo samo o sobě. Vzdát se odporu proti zlému však nelze chápat ve smyslu pasivity, jako bychom měli jen sklopit hlavu a nechat zlu volný průchod, aby se přes nás převalilo. Spíše jde o to, jak zlo přemáhat fantazií a láskou a jak ho integrací do vlastního životního konceptu zbavit moci.
Postupuji-li frontálně proti zlu, vyvine zlo protisílu, která je často ještě mocnější a začne mne určovat. Odpovím-li však na ně chováním plným fantazie, pak je mohu skutečně přemoci. Ježíšovi jde o to, abychom přemáhali zlo fantazií lásky, a abychom tak nalézali cesty, jak žít v pokoji a smíru.
Ježíš vypočítává několik druhů chování, jak reagovat novým způsobem na zlo. Nejde o žádné příkazy, nýbrž návrhy nového jednání, které je schopno zahojit puklinu, jež štěpí lidskou společnost. Jedna z Ježíšových rad zní: "Když tě někdo udeří na pravou tvář, nastav mu i druhou" (Mt 5,39). V tomto výroku nejde o bolest a násilí, které způsobuje políček, nýbrž o čest. Úder do tváře je znamením znectění.
Chce-li nás někdo ponížit, tkví většinou příčina v tom, že on sám sebe zakouší jako něco bezcenného, že mu čest, jíž se mu dostává, připadá příliš malá. Musí mě ponížit, aby sám sebe vyvýšil. Jakmile přistoupím na tuto hru, vznikne mezi námi propast, rozpoutá se boj o to, komu náleží více cti. Budu rozdmýchávat závist bezectného, a tím i trhlinu, která lidi od sebe navzájem dělí.
Vědomí vlastní cti, kterou nemusím křečovitě hájit, vede na cestu, která je s to tuto trhlinu zacelit: poskytuje totiž tomu druhému možnost hledat čest sám v sobě, místo aby se ji snažil získat znectíváním druhých.
***
Se svolením převzato z knihy Anselma Grüna Škola odpuštění, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Několik kapitol z této knihy naleznete zde
9. 8. 2009 , Anselm Grün
Máme zlu nechat volný průchod?
Autor: Anselm Grün
Související texty k tématu:
Láska:
- Kdo řekl, že láska je slepá? Ta jediná vidí dobře! Objevuje krásy, kde druzí nevidí nic...
- Bez lásky lze vytvořit veliká díla, být slavný a obdivovaný. Naplnění však bez ní dojít nelze. Život bez lásky je prázdný a chladný. Bez lásky se život stává peklem a je nesnesitelný.
- Jsi stvořen, abys byl milován Většina ptáků byla stvořena, aby létala. Být na zemi je pro ptáka omezení. A tak je to i s člověkem. Každý člověk byl stvořen, aby žil a byl milován. Žít a nebýt milován je omezení.
- Další texty na k tématu láska zde
Láska k sobě, sebepřijetí:
- Miluj sám sebe, abys mohl milovat druhé Láska k bližnímu bez lásky k sobě samému neexistuje...
- Miluj sám sebe, aby ses mohl otevírat lásce druhých Milovat sám sebe je stejně důležitým přikázáním jako milovat bližního. Ježíš učinil z lásky k sobě samému měřítko lásky k bližnímu.
- Láska k sobě samému je základ životní kreativity Pokud nemilujeme sami sebe, začneme mít přehnaný strach z poznávání vlastních chyb a nedostatků. Bůh ale nemiluje člověka pro to, kým člověk je, ale výlučně proto, že je.
- Být vděčný sám za sebe Vděčnost nám otvírá oči, abychom dokázali vidět vlastní hodnotu. Často v nás totiž vězí až příliš hluboko sklon k sebeodmítání. Rádi bychom měli jiné tělo, jiné nadání, jiné možnosti. Když vidím jen co mi chybí, nerozvíjím co je ve mně jedinečné. Začnu-li pošilhávat po tom, co mají druzí a co já nemám, nedokážu už si všímat a vážit toho, co mám právě jen já.
- Další texty k tématu: láska k sobě vztah k sobě, sebepřijetí
Odpuštění, smíření:
- O odpuštění trochu jinak, aneb: Chceš-li být otrokem nějakého člověka, nesnášej ho Pak s tebou bude ráno, po celý den i v noci. Tenhle člověk s tebou bude také jíst a naruší tvé trávení. Zničí tvou schopnost koncentrace...
- Odpuštěním prospíváme především sobě Odpustit je činem osvobození. Zbavujeme se tak negativních vazeb. Dokud totiž neodpustíme těm, kteří nás zranili, vlečeme je s sebou jako těžký náklad.
- Jaký význam má odpuštění? Co znamená odpustit? Návod pro šťastný život
- Další texty k tématu: odpuštění, smíření, uzdravení