Lidé, kteří se považují za neúspěšné, bývají často poznamenáni značnou duševní a sociální nepohyblivostí. Na změny svého okolí reagují pozdě nebo vůbec ne. Neustále se opožďují za svou dobou. Svoji neměnnost (či strnulost) považují za charakterovou přednost: "To jsem ještě nikdy jinak nedělal..." "S těmito novými metodami nechci nic mít..."
Úspěšní lidé vědí nebo přinejmenším tuší, co se v jejich okruhu dělá. Aniž by museli souhlasit s každou módní pošetilostí, chtějí být účastni a zůstávat v běhu dění. Obrazně řečeno, budou-li chtít něco udělat nově, nebudou neustále vyměňovat celé zařízení svého obývacího pokoje. Avšak pravděpodobně si opatří nové ekologičtější lampy a čas od času vymění tapetu.
Nejúspěšnější se cítí být a jsou lidé tehdy, naleznou-li jiné, kteří je následují. Tam, kde jsme dobrými vzory pro druhé, zejména mladé lidi, můžeme se radovat z úspěchu. Pohotovost k učení je také dobrý předpoklad k tomu být úspěšný mezi lidmi. V okamžiku, kdy se chci učit od jiného člověka, tedy jej učiním "expertem", budeme svůj vývoj vzájemně ovlivňovat.
Kdo se považuje za neúspěšného, většinou se pokouší zakrýt své slabosti (a o svých silných stránkách není přesvědčen tak jako tak!). Změny (až po mobilitu bydlení a povolání) znejisťují a "neúspěšní" lidé si žádají často především jistotu "na beton", místo aby přistoupili na promyšlené riziko. Učení se a proměňování se má také co činit se sebedůvěrou. Někdy je s podivem, jak někomu "narostou křídla" poté, co se jednou konečně odvážil "skočit do studené vody".
***
Se svolením převzato z knihy K. E. Buchmanna Cesta k úspěchu, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Několik kapitol z této knihy nalezenete zde.
5. 1. 2010 , Knud Eike Buchmann
Jak to dělají neúspěšní lidé?
Autor: Knud Eike Buchmann
Související texty k tématu:
Láska k sobě, sebepřijetí:
- Miluj sám sebe, abys mohl milovat druhé Láska k bližnímu bez lásky k sobě samému neexistuje...
- Miluj sám sebe, aby ses mohl otevírat lásce druhých Milovat sám sebe je stejně důležitým přikázáním jako milovat bližního. Ježíš učinil z lásky k sobě samému měřítko lásky k bližnímu.
- Láska k sobě samému je základ životní kreativity Pokud nemilujeme sami sebe, začneme mít přehnaný strach z poznávání vlastních chyb a nedostatků. Bůh ale nemiluje člověka pro to, kým člověk je, ale výlučně proto, že je.
- Být vděčný sám za sebe Vděčnost nám otvírá oči, abychom dokázali vidět vlastní hodnotu. Často v nás totiž vězí až příliš hluboko sklon k sebeodmítání. Rádi bychom měli jiné tělo, jiné nadání, jiné možnosti. Když vidím jen co mi chybí, nerozvíjím co je ve mně jedinečné. Začnu-li pošilhávat po tom, co mají druzí a co já nemám, nedokážu už si všímat a vážit toho, co mám právě jen já.
- Další texty k tématu: láska k sobě vztah k sobě, sebepřijetí
Organizace času a práce
- Práce - smysl, význam a organizace Ani mohutné pilíře nebudou mít smysl, když most na nich spočívající nepovede k žádnému břehu, k žádnému cíli.
- Bez časového řádu v nás narůstá stres a nespokojenost S rozvojem techniky jsme se odpoutali od přirozeného řádu přírody.
- Dá se život plánovat? Videoseriál "Víra do kapsy" Má si křesťan život plánovat nebo má jen čekat na Boží volání? Jak skloubit dar času a svobodné volby?
- Dělat co je v našich silách, nestačí Do dřevařské firmy přišel muž žádat o práci. Nabídli mu dobrý plat a lepší podmínky než jinde. Prvního dne se přihlásil u mistra. Ten mu dal sekeru a přidělil mu kus lesa...
- Jak dobře zacházet s časem Promarněný čas s sebou přináší pocit prázdnoty. Existuje jedna osvědčená a moudrá pomůcka pro ime management...
- Jak hospodařit s časem v napětí a shonu života Jak ovládat a zastavovat čas
- Je prospěšné respektovat svůj vnitřní rytmus Dnes často pracujeme přespříliš a jsme pak vyhořelí. Nemáme míru mezi aktivitou a klidem. Naopak mít svůj určitý rytmus je prospěšné. I příroda má svůj rytmus a každý člověk…
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je mocnou vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Pracuj kousek po kousku Při pohledu na množství práce nás mnohdy už dopředu opouštějí síly
- Rovnováha mezi prací a soukromým životem Své povolání dokážeme plně uskutečnit pouze tehdy, když se v něm sami beze zbytku nevydáme
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci? Jednoho dne přisel do třídy učitel filozofie. Když se studenti usadili, vzal ze šuplíku nádobu a naplnil ji až po okraj kameny.
- Zachová-li člověk řád, nedostane se do zmatků Jak organizovat čas, práci a život
- Zdrojem workholismu je absence ideje neboli cíle Marné je časně vstávat, dlouho vysedávat u práce, jíst chléb námahy (Žl 127, 1-2)