Když psychicky zraněného člověka tišíme v jeho naříkání a doporučujeme mu, aby se uklidnil, jednáme správně?
Chceme-li pomoci někomu, kdo byl psychicky zraněn, pak se může stát, že naše pomoc bude jen další ranou pro beztak již bolestí zmořeného člověka. Jak vypadá taková necitlivá péče?
Psychické zranění bolí - stejně jako zranění na těle. Člověku se uleví, když se může vynaříkat. Proto se těšitelům radí: Plačte s plačícími, a neříkejte jim, ať přestanou plakat. I v situacích psychických zranění je dobře, když se postižený, ukřivděný a ponížený někomu na rameni vypláče.
Jinou nevhodnou formou „pomoci“ je říkat postiženému, že to nebylo nic vážného. Pro postiženého - a jeho čest, hrdost a sebepojetí- to vážné bylo. Tím více, čím je jeho „já“ slabší a citlivější. Když mu říkáme, že to nic nebylo, bereme mu oporu jeho ,já“.
Odpuštění je dar ne povinnost
Kolikrát jsem také slyšel, jak postižený v zápalu spravedlivého rozhořčení hrozil viníkovi pomstou. Dal jsem se někdy svést a začal jsem mu to okamžitě rozmlouvat. Zapomněl jsem ale, že čím více mi rodiče něco zakazovali, tím více mě to přitahovalo.
Chtě nechtě jsem si musel uvědomit, že pro člověka, který utrpěl křivdu, bylo to, co se stalo, jasně nefér a z toho pak postižený vyvozuje své „svaté právo“ na pomstu. Není divu, že ten, kdo ho nutí ihned odpustit, přeslechl, co říká Fred Luskin: „Každý člověk vidí svět po svém - rozhodně jinak než my.“
Opravdové odpuštění je dobrovolně poskytnutým darem. Proto k němu nemáme nikoho nutit. A zde je možno se setkat s vážnou chybou i u dobrých křesťanů. Ti někdy postiženého nutí, často když je rána ještě otevřená, aby viníkovi odpustil. Oč jde, můžeme ukázat na vyslovení takové rady děvčeti, které bylo právě znásilněno: „Jsi křesťanka, musíš mu to odpustit!“ Její odpověď byla jednoznačná: "Nikdy!" Byla chyba jen na její straně?
***
Se svolením převzato z knihy: O odpuštění s Jaro Křivohlavým, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. Několik kapitol z této knihy naleznete zde.
13. 8. 2008 , Jaro Křivohlavý
Jak pomoci a neuškodit?
Autor: Jaro Křivohlavý
Související texty k tématu:
Odpuštění, smíření:
- O odpuštění trochu jinak, aneb: Chceš-li být otrokem nějakého člověka, nesnášej ho Pak s tebou bude ráno, po celý den i v noci. Tenhle člověk s tebou bude také jíst a naruší tvé trávení. Zničí tvou schopnost koncentrace...
- Odpuštěním prospíváme především sobě Odpustit je činem osvobození. Zbavujeme se tak negativních vazeb. Dokud totiž neodpustíme těm, kteří nás zranili, vlečeme je s sebou jako těžký náklad.
- Jaký význam má odpuštění? Co znamená odpustit? Návod pro šťastný život
- Další texty k tématu: odpuštění, smíření, uzdravení
Krize, utrpení:
- Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty.
- Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
- Utrpení, krize - základní pohled Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
- Další texty k tématu: krize, utrpení
- Není dobré, aby člověk umíral sám (Henri J. M. Nouwen)
- Malá příručka pastorační péče o nemocné (a umírající) (Aleš Opatrný)
- Další texty k tématu smrt a umírání naleznete zde