Již více než měsíc je v prostorách Kláštera sv. Anežky České otevřená unikátní výstava věnovaná sv. Anežce České, jedné z nejvýznamnějších žen přemyslovské dynastie. Arcibiskupství pražské ve spolupráci s Národní galerií v Praze ji uspořádalo na závěr Roku sv. Anežky České, vyhlášeného arcibiskupem pražským u příležitosti oslav 800. výročí narození této světice. Výstava je první takto rozsáhlou monografickou výstavou o sv. Anežce České. Zahrnuje přibližně 300 exponátů z oboru malířství, sochařství, architektonické plastiky, uměleckého řemesla i archeologických nálezů, doplněné o unikátní historické dokumenty. Výstavu v tomto rozsahu bylo možné uspořádat díky spolupráci s partnerskými institucemi, laskavosti více než tří desítek zapůjčitelů, ale i díky vstřícnosti celé řady sponzorů a dárců.

Tato unikátní výstava představuje návštěvníkům vývoj úcty ke sv. Anežce v průběhu staletí a je výjimečná i tím, že ji přibližuje na pozadí přemyslovského rodu. Jako taková se koná poprvé v historii. Zároveň je výstavní koncept rozšířen o památky věnované kultu dvou urozených žen s Anežkou Přemyslovnou rodově a duchovně spřízněných - sv. Hedviky Slezské a sv. Alžběty Uherské.
 
Svatá Anežka odkládá královský šat s pohledem upřeným na Krista na kříži, autor A. de RhodenVýjimečné postavení zaujímá soubor památek spojených s Rytířským řádem křižovníků s červenou hvězdou, který Anežku Přemyslovnu uctíval jako svou zakladatelku již od středověku, jak je na výstavě patrné z ikonografického programu maleb Brevíře křižovnického velmistra Lva (1356, Národní knihovna ČR), monumentálního pozdně gotického retáblu zv. Archa Puchnerova (1482, Národní galerie v Praze) či pozdně gotického štítku (1492) z barokní procesní sluncové monstrance (1741, Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou)Všeobecně známým exponátem je pak jediný dochovaný barokní svatoanežský cyklus – série lunetových obrazů připsaná z části Janu Jiřímu Heinschovi (1696, Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou), vystavená v ambitu kláštera.
 
Pro zajímavost: přípravy výstavy provázela řada nových objevů. Mezi nejzajímavější a divácky nejatraktivnější patří presentace rokokového Relikviáře sv. Anežky České z křižovnického majetku, či „znovuobjevení“ relikvie sv. Anežky České v Plenáři Hanuše z Kolovrat (1465, Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze). Výstavní prvenství náleží také náznakové rekonstrukci podoby pozdně gotického retáblu zv. Archa Puchnerova, zhotoveného roku 1482 na objednávku tehdejšího velmistra řádu Mikuláše Puchnera nejspíše u příležitosti 200. výročí úmrtí Anežky Přemyslovny.
 
Výstava je přístupná od 25. 11. 2011 – 25. 3. 2012
v Klášteře sv. Anežky České,
U Milosrdných 17, Praha 1,
denně mimo pondělí od 10.00 do 18.00.
 
 
 
Doprovodný program
Výstavu v Klášteře sv. Anežky České obohatí doprovodný program, určený všem věkovým kategoriím. Lektorské oddělení Národní galerie spolu s Arcibiskupstvím pražským pořádá cyklus přednášek s odborníky, doplněný o komentované prohlídky s kurátory výstavy. Národní galerie v Praze dále nabízí komponované programy pro školy a rodiče s dětmi, včetně oblíbených výtvarných dílen.Výstava bude zakončena v neděli 25. 3. 2012. Slavností ukončení vyvrcholí v pondělí 26. března 2012 Svatoanežským duchovním koncertem v chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí.
 
Možnost podpory
Kromě zhlédnutí výstavy, na kterou jste srdečně zváni, si Vám dovolujeme také nabídnout finanční podporu projektu. V případě zájmu se prosím obraťte na Mgr. Kristinu Poláčkovou: polackova@apha.cz, 602 788 976. Finanční dar lze zaslat i na účet Arcibiskupství pražského vedeného u banky: UniCredit Bank Czech Republic, a.s., Revoluční 7, 110 00 Praha 1, Czech Republic, Shift code BACXCZPP, číslo účtu: 45301130/2700. Prostřednictvím platební karty je možné přispět na platby.apha.cz