18. 1. 2012, Opatrný
Ženy a muži - rovnoprávnost v církvi
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost
Ráda bych se zeptala na otázku týkající oficiálních modliteb v církvi. Existuje rovnoprávnost muži - ženy nebo se v církvi modlí jen muži? Proč jsou v mnoha mešních obřadech a modlitbách uváděni jen muži? A vyskytuje se to i v dalších modlitbách, např. v modlitbě Zdrávas královno jsou slova „… vyhnaní synové Evy…“. Tuším, že pro církev není žena o nic méně než muž, ale budu ráda, když mi k tomu něco napíšete. Předem děkuji za vaši odpověď. Vaše čtenářka
Pozůstatek k z minulosti - nešlo o nerovnoprávnost, ale o odlišné role
Otázka, kterou zmiňujete, působí opravdu často problémy. Chceme-li jí porozumět, musíme se ohlédnout, jak se k nám většina modliteb dostala. Pocházejí často již ze starověku a byly přeneseny do jiných kultur a jiných jazyků.
Ve starověku nebyla rovnoprávnost vnímána tak, jak dnes. Žena nebyla míň než muž, ale oba měli mnohem odlišnější role ve společnosti, než je tomu dnes. A projevilo se to i v oficiálních modlitbách.
Ovšem modlitba Zdrávas královno je v tom trochu nevinně. Její originál je latinský a latina má pro syny a dcery stejné slovo, rozlišené jen koncovkou. Je to podobné, jako přítel a přítelkyně v češtině. A stejně jako v češtině výraz "přátelé" zahrnuje i přítelkyně, i v této modlitbě tedy původně nebyly ženy diskriminovány.
Zvláštní pozornost si ale v této souvislosti zaslouží tzv. Mariina modlitba "Velebí má duše Hospodina" (Magnificat), která je vlastně modlitbou ženy, a kdyby se v ní vyskytovalo nějaké rodové rozlišení, byla by v ženském rodě.
Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost