Veleben buď Hospodin, má Skála. (Ž 144,1) - Citát z Bible na každý den

5. 7. 2022, maj

Vyšetření v těhotenství

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hodnota života, bioetika

Dobrý den,
nejsem si jistá, zda na můj dotaz budete moci odpovědět, protože je spíše lékařského rázu, ale přesto to chci zkusit, protože nevím, na koho jiného se obrátit. S manželem čekáme miminko a při prohlídce na gynekologii jsem byla zasypána letáčky o nabídce nadstandartní péče a o vyšetřeních navíc. Nějak se v té změti informací nedokážu vyznat. Jde mi především o to, že si s manželem samozřejmě přejeme, aby bylo dítko během těhotenství v maximálním bezpečí, aby se případné rizikové stavy co nejdříve odhalily a vše mohlo proběhnout v pořádku. Na druhou stranu ale nechceme platit za vyšetření, která odhalí něco, na co se dá přijít i později a pozdější odhalení s sebou nenese rizika.... Abych to napsala jednoduše, přijde mi, že některá vyšetření jsou cílená na to, že se zavčas odhalí vývojová vada, aby matka mohla jít případně co nejčasněji na potrat. My s manželem jsme ale proti potratům. Samozřejmě bychom chtěli vědět, kdyby dítko mělo být nemocné, abychom se na to mohli psychicky nachystat i se jaksi materiálně vybavit vším potřebným, ale jestli to víme o pár týdnů dřív nebo později je nám celkem jedno. A určitě bychom také nechtěli podstoupit žádné vyšetření, které by mohlo dítko případně ohrozit. (Už jsem se dočetla, že rizikový může být odběr plodové vody a slyšela jsem že i vyšetření srdíčka silnějším speciálním ultrazvukem může způsobit jakési tepelné poškození... Nevíte prosím, zda je to pravda a případně která další vyšetření by mohla být riziková?)

Co se týče nadstandartní péče v těhotenství, tak oproti základní péči zahrnuje toto:
1. mezi 12. a 14. týdnem vyšetření k vyloučení fenylketonurie (pomůže to nějak tomu dítku, kdybychom o fenylketonurii věděli dřív? Protože jinak se na ni pokud vím testuje v porodnici.)
2. krevní test k vyloučení patologie štítné žlázy v 16. a 24. týdnu (se štítnou žlázou nic nemám, ale nevím, jestli se to třeba během těhotenství nemůže objevit a nějak to miminko poškodit)
3. ultrazvuková cervikometrie k vyloučení rizika předčasného porodu ve 24. týdnu
4. a především pak ultrazvukové vyšetření plodu včetně biometrie a vyšetření funkce placenty v 16. týdnu (zde pouze UZ), 20. týdnu (zde je navíc pouze placenta), 24. týdnu, 28. týdnu, 32. týdnu (zde je navíc opět pouze vyš. placenty), 35., 37., 38. a 39. týdnu
Trochu mě děsí, že základní vyšetření neobsahuje kontrolu funkce placenty ani jednou, ale nevím na kolik je to potřebné.

Co se týče vyšetření navíc, bylo mi nabídnuto vyšetření v 1. a v 2. trimestru. Vyšetření v prvním trimestru zahrnuje vyšetření na přítomnost Downova syndromu a morfologické odchylky plodu (rozštěpy, srdeční vady, vady končetin). Ale tohle všechno by bylo viditelné i později a stejně by tomu asi už nešlo nijak zabránit, že? Nebo by progresi některých z těchto onemocnění šlo nějak zvrátit, kdyby se o tom vědělo? Dál mi ještě nabízí stanovení funkce placenty a rizika preeklampsie. Na letáčku se píše, že při včasném záchytu preeklampsie v 1. trimestru se výskyt tohoto onemocnění sníží až o 90% díky podávání aspirinu.... To preeklampsii během prvního trimestru jinak neodhalí?
Druhotrimestrální screening pak ve zkratce obsahuje vyšetření vývojových vad, srdeční frekvence a rytmu, umístění placenty, množství plodové vody a měření délky děložního čípku. Letáček hlásá, že v případě zjistění závažnější anomálie nám lékaři zajistí následnou péči u dalších specialistů.....

Moc se omlouvám za detailní popis všech vyšetření, snad nebyl můj dotaz příliš vyčerpávající. Na spoustu z těchto věcí jsem se nejspíš mohla zeptat přímo lékařky, ale tak nějak jsem v tu chvíli byla zavalená informacemi a chci se zeptat někoho, kdo pochopí můj postoj, že potrat není cesta. Předem moc děkuji za odpověď, pokud bude ve vašich možnostech.

Pozor na dva extrémy - medicínský byznys a "přírodní odmítače"

Milá ...

děkuji Vám za dotaz, s kterým jste se obrátila na Linku víry. Gratuluju Vám i manželovi k důvěře, kterou ve vás nebeský Tatínek má, když vám svěřil nový život. Z Vašich řádek je zřejmé, že se o děťátko chcete postarat co nejlépe už v těhotenství. Otázka toho, co je to „nejlépe“, je velmi složitá k zodpovězení.

Odpovím Vám na něj z pozice člověka, který doprovází ženy v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Pro detailnější medicínská osvětlení jednotlivých vyšetření Vám doporučuji konzultaci s Vaší gynekoložkou.
„To nejlepší“ v těhotenství je velmi individuální věc. Z Vašeho textu soudím, že jste mladá a zdravá žena – Vaše výchozí maminkovská pozice tedy bude zcela jiná, než pozice čerstvé čtyřicátnice se zdravotními obtížemi.

Důležité je v těhotenství nevystavovat se zbytečnému stresu, aby se mohlo miminko zdárně všestranně vyvíjet. Zeptejte se prosím sama samé, co Vám přinese pokoj a pocit bezpečí. Budou to co nejčastější lékařské kontroly, které Vás ubezpečí, že je vše s miminkem v pořádku? Nebo to bude to, že zůstanete nerušeně a zcela bez kontroly se skrytým tajemstvím, které v sobě nosíte? Nebo něco mezi tím? Není zde dobrá a špatná odpověď, každá žena/každý pár si musí najít tu svou správnou... Odpověď se často liší i v případě jednotlivých těhotenství té samé ženy.

Pokusím se Vám předestřít zlatou střední cestu péče o nízkorizikovou těhotnou (tzn. mladou, zdravou, s dobrou rodinnou anamnézou a normálně probíhajícím těhotenství) podle svých dosavadních zkušeností.

S manželem jste proti potratům – pak bych řekla, že nemá cenu podstupovat prvotrimestrální screening. Může vyjít falešně pozitivně – v takovém případě přinese stres do rodiny, který je ukončen až dvoutrimestrálním screeningem vrozených vývojových vad, tzv. velkým ultrazvukem ve 20. - 22. týdnu, který potvrdí zdravé miminko. Ve 20. týdnu je miminko již natolik vyvinuté, že lze odhalit i jeho skryté vady, které je možné operovat (např. srdce, střev). Pokud tyto potíže děťátko má, je možné podle nich uzpůsobit místo porodu tak, aby mohlo v případě potřeby podstoupit po narození operaci. Odhalit je považuji za smyslupné, stejně jako moci se připravit na případné konkrétní postižení děťátka, jak sama píšete.

Z medicínského hlediska dává ultrazvuk ve 20. týdnu smysl i na druhou stranu: v ČR lze totiž legálně provést potrat do 22. týdne těhotenství, resp. do váhy dětátka 500 g. Po zjištění vady děťátka na ultrazvuku ve 20. týdnu tudíž stále i v dnešní době bohužel dochází k nátlaku ze strany lékařů na ženu směrem k potratu. Odběr plodové vody, který potvrzuje vady, může v nemnohých případech způsobit potrat, nebo také zanést do dělohy infekci, která může mít pro děťátko fatální následky. Z hlediska psychického vývoje miminka také není optimální, když bezpečnou stěnou jeho příbytku, který ho chrání a živí, pronikne ostrá kovová jehla. Pokud jsou rodiče rozhodnuti dát šanci na život postiženému dítěti, nebo miminko s vadami neslučitelnými se životem donosit a dopřát mu přirozeně zemřít, nemá podle mého velkou cenu odběr plodové vody podstupovat.

Preeklampsie se hlásí vysokým tlakem a masivními otoky (ne jen běžnými na nohou, kde je ženy v těhotenství běžně pozorují, ale i v oblasti obličeje, hrudi a trupu), jejím průvodním jevem může být také náhlá ostrá bolest hlavy, hučení v ní, pocit bušení spánků, bolest v oblasti kolem bránice a na hrudi. Tlak a otoky se spolu s bílkovinou v moči sledují při zralejším těhotenství v rámci tzv. těhotenských poraden u gynekologa nebo porodní asistentky. Průkaznost testu na preeklampsii v prvním trimestru je kolem 56%. Otevřeně se přiznává, že část žen bere aspirin zbytečně. Tvrdí se, že aspirin nemá na těhotentví vliv, zatímco se při jeho užívání nebezpečná preeklampsie u 75% žen neobjeví (informace z Vašeho letáčku je dokonce že u 90%!). Na druhou stranu se pak aspirin v 36. týdnu těhotenství vysazuje, protože ovlivňuje i děťátko, které by mohlo mít během porodů krvácení do mozku. Osobně bych byla s jeho užíváním opatrná. Podotýkám opět, že mám na mysli péči o zdravou ženu. Pokud žena např. prodělala preeklampsii v prvním těhotenství a čeká další děťátko, je potřeba posoudit její situaci odlišně.

Růst děťátka se dá sledovat za pomoci krejčovského metru (ten používají porodní asistentky, zřídka i gynekologové) nebo ultrazvuku. V případě, že růst stagnuje, je na místě udělat ultrazvuk placenty, aby se zjistilo, zda je miminko dostatečně vyživováno. Pokud se děťátko dobře vyvíjí, předpokládáme, že placenta plní své funkce. Gynekolog prohlédne její uložení v děloze, aby nepřekrývala děložní vchod (to je kontraindikace k vaginálnímu porodu), a zapíše do těhotenské průkazky, kde je placenta v děloze uložena (přední stěna, zadní stěna).

Svým klientkám doporučuju vyžádat si ultrazvuk placenty v případě, že jsou těhotné 40 týdnů a déle, nebo před termínem porodu, plánují-li rodit mimo zdravotnické zařízení (tam doporučuji také překontrolovat průtoky krve pupečníkem). Vyšetření ultrazvukem "navíc" někteří gynekologové provedou ochotně a zdarma, jiní za finanční úhradu, jiní na něj posílají ženu do porodnice, kde o ně žena může požádat i sama, pokud už se se svým gynekologem domluvila, že bude chodit na kontroly tam. Záleží na nastavení služeb a vztahu ženy s konkrétním lékařem a také na technice, kterou disponuje jeho ordinace.

Ultrazvuk donošeného miminka po 36. týdnu těhotenství považuji za smysluplný pro zjištění polohy děťátka. Ne že by ji později nemohlo změnit, ale obvykle už to nedělají (pokud ano, maminka to ucítí a může požádat o překontrolování buď ultrazvukem, nebo pohmatem přes břišní stěnu).

Co se týče štítné žlázy, těhotenství není ochranou proti jejímu onemocnění, ovšem pokud ta Vaše funguje správně, nepředpokládala bych, že by právě v těhotenství měla začít fungovat špatně. Je to ovšem můj laický pohled. Lékař (obvodní, gynekolog, nejfundovaněji endokrinolog) by Vám mohl říci něco více k vlivu těhotenství na fungování štítné žlázy.

Fenylketonurie se zjišťuje v rámci screeningu metabolických vad (spolu s 15 jinými), lidově z tzv. patičkového testu: miminku se odebere z paty pár kapiček krve (běžně se odběr dělá 48 – 72 hodin po porodu). Cílem je záchyt vady (metabolická vada se týká jednoho z 1150 narozených dětí - takže riziko, že ji děťátko mít bude, je velmi malé) a nasazení léčby dříve, než se vada stihne projevit a děťátko poškodit. Osobně považuji tento screening při dobré rodinné anamnéze za dostačující.

Milá ..., doufám, že Vám má odpověď přispěje trochu světla do tématu vhodné těhotenské péče. Chtěla bych Vás povzbudit k tomu, abyste si ji nastavila skutečně podle svých potřeb, ne podle nátlaku medicínského byznysu, ani podle nátlaku přírodních odmítačů všeho. Informace si ověřujte a se svým gynekologem partnersky diskutujte, neváhejte se otevřeně ptát a přijímejte to, co Vám a děťátku bude opravdu sloužit k dobrému (myslete přitom na dobro i v rovině psychické a duchovní, které ne každý zohledňuje). Vy jediná jste specialistka na své tělo a vy jediná jste advokátka svého děťátka, protože vy jediná můžete neustále vnímat signály svého těla a nového člověka, který Vám byl svěřen.

Vsaďte na svou intuici a Ducha svatého – proste ho, aby Vás uváděl do mateřství, dával Vám rozpoznat kudy a jak v něm směřovat. On je nejlepší průvodce těhotných, porodní asistent i rodičovský poradce všech dob!

Přeji  pokojné těhotenství, radostný porod a hladké šestinedělí!

Kategorie otázky: Hodnota života, bioetika

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Do budoucnosti nelze hledět s klidem

Do budoucnosti nelze hledět s klidem
(22. 11. 2024) Naděje však překonává každou úzkost, krizi a únavu, a dává nám silnou motivaci jít vpřed, protože naděje je dar, který…

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh
(22. 11. 2024) Bůh bude žádat účet za všechny prolité slzy, píše papež František.

Červená středa - Red Wednesday

Červená středa - Red Wednesday
(22. 11. 2024) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

O webu (22.11.2024, 20:43)

Rejstřík témat (22.11.2024, 20:43)

Servis pro vás (22.11.2024, 20:42)

Texty (22.11.2024, 20:42)