5. 7. 2022, stepa
Vstup do kláštera, komunity v pozdějším věku
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Povolání, boží vůle
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda má žena středního věku nějakou možnost žít v křesťanské komunitě, a pokud ano, jaké jsou podmínky? Jsem praktikující katolička, vdaná, ale s manželem pro závažný důvod nebydlím. Dle církevního soudu je možnost náš sňatek anulovat. Děti jsou již dospělé a samostatné.
Je, prosím, nějaká možnost? Je mi jasné, že řeholnicí se již stát nemohu, ale ráda bych žila v nějakém křesťanském společenství, slib chudoby a čistoty bych přijala bez problémů.
Vážená paní ...
děkuji vám za důvěru, se kterou jste se obrátila na linku.
Pro Vás by bylo jistě možné připojit se k nějakému současnému společenství i složit sliby. Napadá mne několik věcí: Je dobře vědět, že žádný věkový limit pro vstup do fungujících řeholních společenství není stanoven. Je tedy možné, abyste se stala členkou. Jak píšete, taková cesta není s přibývajícím věkem snadná, je však možná, dokazují to i mnohé příklady z dějin.
Můžete hledat ve čtyřech směrech, které mne napadají.
Třetí řády, neboli terciáři
Zaprvé, existují volnější společenství, kde je možné postoupit i ke složení slibu a v nějaké formě se zasvětit. Jsou to třetí řády, neboli terciáři. Existují v mnohých kongregacích a řádech (třetí řád sv. Františka, Dominika apod.). Některá jsou dnes velmi aktivní a doporučila bych je.
Zasvěcené panny
Zadruhé je možné vstoupit k zasvěceným pannám, společenství žen, které žijí ve světě, mají však plné zasvěcení, pravidelně se scházejí, ale nemají společnou formu života. Najdete je pod názvem Ordo virginum.
Společenství
Třetím směrem jsou volná společenství, která se postupně vytvářejí, jako například společenství FATYM. Je možné zde žít a sloužit a zároveň prožívat společenství, sestry žijí spolu, je možné se zde zasvětit k celibátu a chudobě. Je jich více.
Komunity
Čtvrtým směrem jsou nové komunity, které mají vesměs společnou formu života. Je třeba se zeptat u každé komunity podle její povahy na možnost vašeho přidružení. Ideálně doporučuji podívat se na internet a pak se zajet podívat. V Čechách například komunita Blahoslavenství, Emmanuel, Chemin Neuf, Jan Křtitel. Myslím si, že u všech komunit mají otevřené dveře a přijmou vás, abyste se porozhlédla a usoudila, jestli Vám jejich forma života vyhovuje nebo ne. Každá z nich žije něco jiného a je nějak nová. Například Blahoslavenství mají velký příklon ke kontemplativní modlitbě a židovství, Chemin Neuf se inspiruje hodně jezuity, Emmanuel hodně rozvíjí hodně formu práce ve farnostech.
V těchto komunitách běží často řada otevřených akcí, na které je možné se přihlásit a tak komunitu poznat (například v Chemin Neuf ignaciánské exercicie, popř. anamnéza - cvičení na uzdravení vzpomínek).
Kategorie otázky: Povolání, boží vůle