Ježíš řekl: „Hledám vůli toho, který mě poslal.“ (J 5,30) - Citát z Bible na každý den

3. 9. 2021, pemu

Vizualizace a lucidní snění

Navigace: Katalog dotazů > Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Dobrý den.

Já nejsem věřící, ale zajímal by mě Váš názor.

Je špatná vizualizace? Když je člověk nemocný nebo má nějaký zdravotní problém a v myšlenkách si představuje, že se uzdraví?

A je špatné že si člověk v lucidním snění sám vytváří sny?

Četla jsem, že obojí je špatné a člověk nevědomky spolupracuje s démony. Je to pravda?

Děkuju za odpovědi. Hezký den.

Rizika patří spíše do oblasti psychické, než duchovní

Vážená M.

řekl bych, že z pohledu katolické křesťanské teologie je třeba s hodnocením „démoničnosti“ nějakého konání pracovat opatrně. Přirozená a duchovní realita světa a lidského života je velmi složitá a unáhlené či černobílé soudy mohou způsobovat spíše škody. To však neznamená, že všechno, co přinese nějaký zdánlivý užitek, skutečně člověku prospívá. Týká se to jak věcí běžných a praktických, tak i věcí, které mohou mít již charakter duchovní a „nadpřirozený“. Zejména v této oblasti je vždy třeba moudře rozhodovat a rozlišovat, protože jde o věci méně zřejmé a viditelné.

Jako lidé žijeme v komplexní morální a duchovní realitě, kde kromě Božího dobra působí i síly zla. Kterému z těchto vlivů se člověk otevře, záleží především na něm samotném, na jeho vůli, se kterou k nim přistupuje. V zásadě platí, že záleží na morálním postoji člověka, na jeho svědomí. Jedinec sobecký, který je zahleděný do sebe a hledá jen vlastní prospěch, nebo dokonce nechává ve svém srdci neodpuštění a nenávist, takový otevírá své nitro zlu a nerozhoduje již tolik, skrze které prostředky se tak děje. A platí to i naopak. Člověk, který v sobě kultivuje lásku a otevřenost k druhým, usiluje o ctnosti a dobro, což jsou hodnoty Boží, takový je chráněn před vlivy zla ve všech podobách. Křesťanská víra pak hovoří o obrácení se ke Kristu, životě z Něj a z jeho Ducha, čímž se člověk otevírá Božímu dobru a zlo mu nemůže uškodit.

Koukněme se teď konkrétněji na Váš dotaz. Neexistuje na něj jednoznačná odpověď, neboť pojem vizualizace je dnes užíván v různých významech. Navíc se lze setkat s různými křesťanskými pohledy na věc, které se od sebe liší svými východisky. Některé se omezují na interpretaci čistě biblickou (zejména evangelikální proudy) a mají tak sklony k fundamentalistickému, černobílému vidění. Jiné křesťanské přístupy respektují i odborné disciplíny, jako je psychologie a antropologie, a přistupují k těmto věcem daleko více „interdisciplinárně“. To je například přístup katolický.

Vezmeme-li zde v úvahu vizualizaci ve smyslu určité formy autosugesce s nějakým osobním cílem, jako je například uzdravení, úspěch v nějaké činnosti apod., pak je příliš zjednodušující hovořit o démonickém pozadí (tedy pokud uvedená činnost není vložena do nějakého jasně okultního spirituálního kontextu). Rizika takovéto práce s vlastní psychikou patří spíše do oblasti psychické, než duchovní. Při nevhodném používání mohou vést k psychické labilitě a nerealistickým postojům v životě, v krajním případě až k psychickým poruchám. Pokud se však používají na základě vědecky ověřených metod psychoterapie a pod vedením takto pracujících odborníků, pak mohou být prospěšné. Podobně i s lucidním sněním. Jde o fenomén, který je třeba zkoumat odborně a nechat pod dohledem vědy zejména proto, že má rovněž potenciál určitých rizik v oblasti psychiky.

Závěrem bych tedy shrnul, že případná duchovní rizika jakékoliv činnosti záleží hlavně na tom, s jakým morálním postojem k nim člověk přistupuje. To v podstatě platí u všech věcí v našem životě. Ohledně praktik vizualizace a lucidního snění pak vidím primárně rizika psychologické povahy. Při používání všelijakých psychologických technik je vždy třeba mít na paměti, že oblast lidské psychiky je velmi citlivá a subtilní. Je vhodné se raději obrátit na skutečné odborníky v oblasti psychologie, psychoterapie a koučinku, kteří používají vědou ověřených metod.

Zároveň je vhodné poznamenat, že bohatství křesťanské spirituality nabízí řadu prostředků, kde se člověk může otevřít uzdravení, požehnání a dobru přímo od Boha, od Tvůrce, a to bez jakýchkoliv rizik. Mám na mysli různé podoby přímluvné modlitby, modlitby za uzdravení, anebo svátosti pomazání nemocných. Výhoda těchto prostředků spočívá v tom, že jdou „přímo ke zdroji“ lidské existence a života člověka, otevírají se lásce a požehnání samotného Tvůrce a transformující síle jeho Ducha.

Přeji Vám moudrost a požehnání.

Kategorie otázky: Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Související texty k tématu:

(Vnitřní) uzdravení:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Vážení, na vaši službu „Otázky a odpovědi“ se obracím už dlouho.

(2. 4. 2025) Nedávno jsem si uvědomila něco ohledně mé víry.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(1. 4. 2025) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry
(30. 3. 2025) Jak můžou rodiče a kmotři pomoci dětem a dospívajícím s tím, aby důvěřovali Bohu a navázali vztah s Ježíšem Kristem?

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu
(26. 3. 2025) Ecclesia podcast tentokrát zavítal přímo mezi sestry karmelitky, aby společně nahlédli do jedinečného příběhu…

Potrat z pohledu ne-křesťanského / podcast k poslechu

(25. 3. 2025) Postoj křesťanů k interupci je poměrně jednoznačný. Jak lze ale na potrat pohlížet i z úhlu…