5. 3. 2025, ovy
Věk a půst
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost
Dobrý den, chci se zeptat, když kněz říká, že od 15 let do 60 let by měl být přísný půst. Některý kněz říká do 65 let věku. Úplně nevím co s tím. U dětí a starších už se to tak nebere? Co to tedy znamená? Děkuji
Dobrý den, paní Lenko,
Popeleční středa a Velký pátek jsou dny přísného postu – jak postu újmy (člověk se smí najíst do syta pouze jednou za den) a postu zdrženlivosti od masa.
Zákonem pokání zdrženlivostí jsou vázány osoby od dovršení čtrnáctého roku věku; zákonem pokání újmou jsou vázáni všichni zletilí až do započatého šedesátého roku. (CIC 1249a násl.)
Pro seniory nad 60 let je třeba půst od masa chápat jako „předepsané minimum“, pokání není pouze ve zřeknutí se části osobního pohodlí. Kodex kanonického práva (CIC) k tomu uvádí:
Všichni křesťané, každý svým způsobem, jsou z božího zákona povinni činit pokání; aby se všichni určitým zachováváním pokáním navzájem spojili, stanovují se dny pokání, v nichž se křesťané zvláště věnují modlitbě, konají skutky zbožnosti a lásky a také sebezápor tím, že své vlastní povinnosti věrněji plní a že zachovávají pokání újmou a zdrženlivostí od pokrmů. (CIC 1249 a násl.)
Smyslem postu není týrání hladem ani dieta. Půst spočívá v tom, že si jednak uvědomíme, že „nejen chlebem je člověk živ“ (Mt 4,4), a jednak se tak můžeme stát podobnějšími Kristu, který se také postil čtyřicet dní; proto je dnem přísnějšího postu Popeleční středa a Velký pátek – hraniční dny postní doby. A také si v tyto dny můžeme uvědomit, že za nás Pán zemřel na kříži – že si připomínáme „dny, kdy od byl ženich vzat; proto se postíme“ (srv. Mt 9,15).
Více informací a inspirace pro duchovní prožití postu naleznete zde:
https://www.vira.cz/texty/glosar/popelecni-streda-zakladni-informace
Doba postní není primárně o zříkání. Zříkání je prostředek k "odtučnování našeho srdce", to je účel - aby srdce bylo schopné víc přijmout Boha, víc milovat, být štědřejší. Snažíme se odstraňovat to, co vnímáme jako přebytečné, zříkáme se věcí, které se na nás nalepily, brání nám v pohybu, výhledu. Čstíme prameny, studánky, aby mohla milost znovu proudit – aby se množila víra, láska – abychom se dostali ke zdroji milosti.
Nejde o zákonictví, o to naplnit literu.
Pokud doma funguje láskyplná komounikace, je také možné poradit se o výběru skutků pokání s těmi nejbližšími. Může to být překvapující a zajímavá zkušenost. Modlitba za rozlišení je vhodná v každém případě:)
Požehnanou postní dobu a vše dobré!
Linka víry
Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost