25. 5. 2010
Totalita a cenzura na webu vira.cz nebo svoboda názoru?
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Dějiny církve, výhrady k církvi
Dobrý den, měl bych k vám takový dotaz, který se mi pokaždé vkrádá na mysl, kdykoliv narazím na jakoukoliv internetovou stránku, týkající se víry. Na žádné z těchto stránek, včetně té vaší není nikdy umožněno vašim čtenářům se vyjádřit veřejně k tomu, co je na stránkách uvedeno. Jinými slovy, nikdy nejsou přítomny diskuse. Pokud chce člověk dostat jakýkoliv svůj názor na stránky víry, vždy musí projít cenzurou, která jakýkoliv názor protivící se tomu, co je vašim čtenářům předkládáno, nemilosrdně odfiltruje. Proč nedáte čtenářům možnost vyjadřovat se svobodně na vašich stránkách k otázkám víry, přestože samozřejmě musíte počítat s tím, že ne všechny názory budou shodné s těmi vašimi. Tohle připomíná více totalitu a nebo sektářství, ke kterému se jistě nechcete hlásit. Děkuji za odpověď. Michal Konopí
Webové diskuse zpravidla nenesou žádnou smysluplnou informační hodnotu
Vážený pane,
děkujeme za Váš podnět a názor.
Naše stránky se věnují informování o víře a o životě z víry a reagují na potřeby a názory našich čtenářů. K tomu slouží jak e-mailové kontakty na naši redakci, tak např. i (tento) projekt „Otázky a odpovědi“, kde čtenáři mohou prezentovat své – i odlišné – postoje. Některé ohlasy, i ty negativní, zveřejňujeme i na naší stránce Napsali jste nám.
Zpětné vazby a ohlasů našich čtenářů si velmi vážíme a jsou pro nás od počátku našeho projektu velmi důležité. Leckteré podněty našich čtenářů jsme již uvedli v život.
Je nám jasné, že diskuse mohou být pro mnoho lidí přínosem. Po mnoha špatných zkušenostech jsme se ale rozhodli nepodstupovat nekonečnou práci pročítání a promazávání diskusí, které, jak známo, se na mnoha webech stávají jen žumpou, do které přispívají často jen anonymní grafomani, kteří si takto mnohdy léčí své nižší sebevědomí, protože se sami nedokážou kultivovaně a kulturně prezentovat jinde. „Diskuse“ pod články pak používají k projevování své frustrace a rasové, náboženské nebo politické nesnášenlivosti – pod rouškou anonymity. „Diskuse“ pod články tak ztrácejí jakoukoli obsahovou relevanci. Proto se pak diskusím pochopitelně vyhýbají mnozí lidé, kteří by měli co říct. Pročtěte si diskuse na jakémkoli zpravodajském či informačním portále. Diskuse na zpravodajských portálech totiž existují hlavně z důvodu jejich vyšší návštěvnosti a tedy vyššího zisku z reklamy, ne z důvodu „svobody slova“… To, že tyto diskuse pod články jsou ale přesto často nakonec uzavřeny, svědčí o mnohém… Bohužel kvalitní příspěvky tak končí v propadlišti dějin spolu s příspěvky nekultivovanými…
Totalitu jste, jak vidno, příliš nezažil nebo si na ni již nevzpomínáte. Totalita by byla (a dnes v některých státech je), že by takové weby, jako vira.cz a další vůbec neexistovaly. Vždyť i Vy si hned můžete založit vlastní web a tam prezentovat své postoje a myšlenky. Zkuste si to třeba v Číně, na Kubě nebo v Severní Koreji… Nezveřejňování mnohdy vulgárních, nekultivovaných a oplzlých diskusí pod články tedy nepovažujeme za cenzuru a totalitu.
Přejeme Vám vše dobré a jsme otevřeni i Vašim názorům a postojům.
Redakce
www.vira.cz
Kategorie otázky: Služby webu vira.cz, Dějiny církve, výhrady k církvi, Křesťanství