Ježíš řekl Petrovi: „Třikrát mě zapřeš.“ (J 13,38) - Citát z Bible na každý den

6. 3. 2025, mf

Sladké mi velmi pomáhá na psychiku. Co s tím v postní době?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,
chci se zeptat, zda si mohu během přísného postu dovolit  alespoň trochu doplnit cukry nějakou čokoládou (slazeným pitím) nebo něčím podobným. Jsou dny, kdy mi bývá dost zle po psychické stránce, a sladké mi na to pomáhá. 

Je  "dovoleno" jíst sladkosti v případě, že to potřebuji pro svoji psychickou pohodu?
Moc děkuji předem za odpověď. 

Pán vidí především naše srdce a postoje. O to jde

Milá...

děkuji za Vaši otázku, je i pro mě podnětem k zamyšlení, které s Vámi sdílím.

CO JE TO PŮST A POSTNÍ DOBA?

V dřívějších dobách lidé, kteří chtěli obnovit svou víru a setkat se s Bohem, odcházeli do pouště. V krajině chudé na podněty zakoušeli, co znamená opřít se vírou o Boha. Poušť sama o sobě volá k podstatnému, k jádru, ke smyslu bytí.
Dá se mluvit o dvou rovinách postu. Může jít o určité asketické úsilí, ale stejně tak tímto výrazem je označován čas, liturgická doba. Postní doba předchází slavení Velikonoc. Dalo by se říci, že je jakýmsi sestoupením „ke kořenům“ vlastní víry, ale i osobnosti našeho já. Právě v postní době lze mluvit o oživení naděje a touhy po Bohu. Má být především obdobím soustředěním se na hledání vztahu s Bohem. Půst nás má chránit před rozptylováním, má nám umožnit hluboké, osobní zamyšlení. Proto se křesťané vzdávají některých aktivit (které člověka běžně rozptylují) a věnují více pozornosti modlitbě a skutkům milosrdenství a lásky. Tělesný půst může sloužit jako užitečná pomůcka, ale není sám o sobě cílem.

Bůh k nám v postní době znovu obrací své slovo: „Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví“ (Exodus 20,2)

Je to čas obrácení se k Bohu, čas svobody. Můžeme se ptát: čeho jsem v životě otrokem? Čemu věnuji většinu času a energie v mých dnech, ve mém srdci, v mých myšlenkách? Co je středem mého života? Kolem čeho se točí celý můj život? A je tak možné se “postit” od mnoha věcí, aktivit, které nás zaměstnávají a vzdalují od Boha . V postu se "držíme zpět", abychom Bohu otevřeli v našem životě prostor.

Smyslem postu je tedy oživení víry. Postní praxe by nám měla pomáhat potlačit vlastní egoismus, otevřít srdce lásce k Bohu a k bližnímu.

Pokud tedy pochopíme pravý smyl postu, pochopíme i to, jakých konkrétních podob a forem půst může nabýt pro každého z nás. Pán vidí především naše srdce a jeho postoje. A o to jde.

Konkrétně – co se týká Vaší situace - půst újmy může jistě nabýt jiných podob ve dnech, kdy Vám to Vaše situace nedovolí. Pokud posloucháme upřímně své srdce, Pán nám dává jasně pochopit co je pro nás tím pravým “půstem” - tedy odvahou zříci se něčeho, co mě opravdu "stojí", co mě v životě od Boha odvrací. Půst může znamenat otevřít se potřebám bližních, můžeme se dobrovolně zříci něčeho ve prospěch druhých.

Zříci se tedy něčeho jiného než sladkostí, může být mnohdy větším pokáním a půstem…naslouchejme svému srdci, ptejme čím můžeme Pánu projevit svou lásku, prosím spolu s Vámi o tuto milost.



Moc Vás zdravím a přeji radostné prožití Velikonoc!

 

Kategorie otázky: Modlitba

Související texty k tématu:

Postní doba, Popeleční středa

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(17. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2025) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(12. 4. 2025) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.

Květná neděle

Květná neděle
(12. 4. 2025) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…