Veleben buď Hospodin, má Skála. (Ž 144,1) - Citát z Bible na každý den

29. 1. 2024, Jas

Sexuální obtěžování v rodině

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Vztahy dětí k rodičům

Dobrý den, mám problém, se kterým si nevím rady. V naší širší rodině vyšlo najevo, že v nedávné minulosti docházelo ze strany jednoho člena k sexuálnímu obtěžování uvnitř rodiny. Osobně jsem to věděla, protože se mi dotyčná bezprostředně po událostech svěřila. Nehctěla s tím vyjít ven a já to respektovala. Jen jsem věděla, že si na dotyčného musím dávát pozor.

Pro mě je ale nyní zdrcující, jak se k tomu postavila rodina. Polovina problém popírá či bagatelizuje a těší se na společně strávený čas s dotyčným obviněným, jako by o nic nešlo. Jiní jsou v šoku. Mně je z toho zle. Nevím, jak se k tomu jako věřící postavit, zda se s takovým člověkem stýkat, jak fungovat s polovinou rodiny, která obtěžování popírá, jak se s tím vyrovnat, jak takovému člověku odpustit. Kde vzít jistotu, že to nezkusí znovu na mě nebo někoho dalšího. Děkuji vám za pohled věřících i vaši poradnu. Bůh s vámi.

 

-redakčně upraveno-

Zneužití zasáhne celou širší rodinu

Milá..,

 děkuji Vám za odvahu svěřit se s takovou obtíží. Je dobře, že se pokoušíte hledat podporu. Nevíte, jak se chovat k člověku, který ublížil Vaší příbuzné, jak mu odpustit.

K sexuálnímu zneužívání dochází v rodinách docela často. Je to velké zranění, které zasahuje do hloubky nejen tělo ale i duši. Ti, kdo byli sexuálně zneužití, nejsou schopní o tom mluvit, až třeba po letech. To, že se Vám dotyčná jako jediné svěřila, Vás ale taky zranilo. Proto je Vám tak těžko a zle. Dnes už se ví, že i okolí zneužité osoby je tím činem zasažené.

Píšete, že polovina rodiny dělá jakoby nic. To je běžnou reakcí okolí, které obětem zneužívání nevěří a jejich výpovědi zlehčuje. V této situaci lidé také často vytěsňují negativní zážitky. Vy ale s tou smutnou informací žijete už nějaký čas. Někteří jsou ale v šoku a uvědomují si závažnost situace. S těmi byste o svých obavách a pocitech mohla mluvit.

Zdá se, že dotyčná byla dost silná a ubránila se. Vy sama píšete, že si od té doby dáváte pozor, a to je dobře. Ale zároveň nevíte, jestli můžete něco udělat pro to, aby se situace neopakovala. To by mělo být v první řadě zodpovědností  těch, kdo mají k pachateli nejblíž. I pro ně je to velmi těžká situace, se kterou si nemusí vědět rady.

V otázkách zneužívání mají největší zkušenosti poradny Bílého kruhu bezpečí. Mají i telefonickou linku a mohli by Vás velmi dobře nasměrovat, pokud jde o stránku psychologickou. Nebojte se i Vy sama pro sebe požádat o pomoc a o podporu, abyste tu tíživou zkušenost mohla zpracovat. Požádejte někoho blízkého o modlitební podporu a zvažte také konzultaci v psychologické poradně. 


Ptáte se, jak máte v téhle situaci být jako křesťanka. Nepochybuji o tom, že jste o všem už mnohokrát mluvila s Bohem v modlitbě. On je v tom s Vámi. Můžete mu bez obav říct o všem, z čeho Vám je zle. To, co se stalo, je nepřípustný projev moci vůči slabšímu. Často si v různých situacích kladu otázku: Co by dělal Ježíš? Jistě by odsoudil skutek, ale vůči viníkovi by zůstal milosrdný. V Lukášově evangeliu nám říká: „Ale vám, kteří mě slyšíte, pravím: Milujte své nepřátele. Dobře čiňte těm, kteří vás nenávidí. Žehnejte těm, kteří vás proklínají, modlete se za ty, kteří vám ubližují. (Lk 5,28)“ Je to náročná řeč, asi nebude snadné začít se za pachatele modlit. Zvát do celé situace Pána Ježíše, aby uzdravoval, přinášel světlo a pokoj. Taky sv. Petr ve svém 1. listě píše: „Neodplácejte zlým za zlé ani urážkou za urážku, naopak žehnejte; vždyť jste byli povoláni k tomu, abyste se stali dědici požehnání. (1 Petr 2,9)“.

Jako křesťanka, která ví o Boží lásce a milosrdenství, jste pozvaná, abyste se za celou rodinu přimlouvala, žehnala a vyprošovala uzdravení. Nikdo o tom nemusí vědět, to bude mezi Vámi a Bohem. Věřím, že ten, který nechává svítit slunce na zlé i na dobré, Vám pomůže najít pomoc pro sebe i sílu k tomu, abyste dokázala žehnat těm, kteří Vám a Vaší blízké příbuzné ublížili. Odpuštění je proces, někdy to trvá hodně dlouho. Je to ale zároveň cesta osvobození a přibližování se k Bohu.

Milá ... beru Vás do modlitby a vyprošuji, aby se Vám podařilo najít podporu psychologickou i duchovní, a hlavně, abyste zakoušela lásku a péči Boží.

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Vztahy dětí k rodičům, Sexualita jiné

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Do budoucnosti nelze hledět s klidem

Do budoucnosti nelze hledět s klidem
(22. 11. 2024) Naděje však překonává každou úzkost, krizi a únavu, a dává nám silnou motivaci jít vpřed, protože naděje je dar, který…

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh
(22. 11. 2024) Bůh bude žádat účet za všechny prolité slzy, píše papež František.

Červená středa - Red Wednesday

Červená středa - Red Wednesday
(22. 11. 2024) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

O webu (22.11.2024, 20:43)

Rejstřík témat (22.11.2024, 20:43)

Servis pro vás (22.11.2024, 20:42)

Texty (22.11.2024, 20:42)