Ježíš řekl Petrovi: „Třikrát mě zapřeš.“ (J 13,38) - Citát z Bible na každý den

20. 3. 2025, BM

Proč Bůh nechtěl, aby lidé znali dobro a zlo?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Zlo a utrpení ve světě

Dobrý den, velmi by mě zajímal váš názor na následující věc. Když Bůh stvořil člověka, co od toho vlastně čekal? Proč nechtěl, aby člověk poznal rozdíl mezi dobrem a zlem? Člověk se stal smrtelným jen proto, že poznal pravdu? V knize Genesis se píše, že člověka přišel pokoušet ďábel, no ale tady nastává otázka: Nepokouší člověka prvně vlastně sám Bůh, když tam nechá strom poznání dobra a zla vůbec vyrůst a ještě mu vyloženě zakáže z něj jíst. Proč tam teda ten strom vlastně vyrostl?

Pokud je Bůh vševědoucí, tak musel minimálně hodně předpokládat a pravděpodobně musel moc dobře dopředu vědět, jak to s člověkem nakonec dopadne. Není Bůh nakonec tak trochu sám pokrytec? 

Slovo “poznat” má v Bibli často význam důvěrného, intimního vztahu

Váš dotaz se týká zla ve světě i úlohy Boha.

Slovo “poznat” má v Bibli často význam důvěrného, intimního vztahu. Proto se píše, že “Adam poznal Evu” a ta porodila syna. Nebo že v poznání Boha je věčný život. Když tedy autor knihy Genesis píše o poznání dobra a zla, neznamená to, že by neměl člověk poznat rozdíl mezi dobrem a zlem, ale spíš že by neměl mít důvěrný vztah se zlem, vpustit ho do svého života.

Otázka, kde se vzalo zlo, zůstává vždy do určité míry zahalena tajemstvím, tak se pokusím napsat několik myšlenek. Kniha Genesis je symbolická. Jisté je, že zlo vzniklo tím, že největší z andělů, Lucifer, odmítl sloužit Bohu a stal se satanem. Do života člověka pak zlo vstoupilo skrze první hřích, když se člověk - pod vlivem satana - rozhodl postavit proti Bohu.

Vůbec možnost zhřešit souvisí s lidskou svobodou, kterou Bůh lidem dal. Šlo by to přiblížit na příkladu, že nějaký muž chce, aby ho milovala žena. Kdyby ji k lásce přinutil, nikdy by z ní nemohl mít radost a vlastně o lásku by se ani nejednalo. Pouze pokud ona se svobodě rozhodne pro onoho muže, může jít o lásku. A stojí za to tu svobodu ženě ponechat i za cenu toho, že by se rozhodla muže nemilovat. Podobně Bůh nechtěl člověka stvořit tak, že by ho přinutil ho milovat. Ale chtěl svobodné rozhodnutí, a tedy i možnost říct “ne”.

A když se stal “průšvih”, že člověk začal hřešit, vymyslel Bůh plán, jak člověka vrátit zpět. Posílal lidem proroky, stále nabízel pomocnou ruku, a když nic dlouhodobě nepomáhalo, poslal svého vlastního Syna, protože mu záleželo, aby měl každý možnost se k němu vrátit. Dal to nejcennější, co má, aby nás zachránil a zároveň nezrušil naši svobodu.

Snad se povedlo alespoň částečně odpovědět na Váš dotaz...



 

Kategorie otázky: Zlo a utrpení ve světě

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(17. 4. 2025) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2025) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(12. 4. 2025) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame.

Květná neděle

Květná neděle
(12. 4. 2025) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…