14. 4. 2023, jšp
Potěšení na úkor druhých?
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích
Dobrý den, žiju v podstatě v situaci, kdy mám všeho nadbytek. Jinde ve světě lidé nemají takové štěstí, často nemají naplněny ani základní potřeby a velmi trpí. Mou otázkou je, jaký k tomu zaujmout přístup. Nakolik je po zajištění základních věcí, aby člověk mohl fungovat (jídlo, oblečení, bydlení pro sebe a rodinu), morálně správné udělat si radost a kupovat si něco navíc, i když to vůbec nepotřebuji? (Např. nové suv, dovolenou u moře, když bych se místo toho mohl spokojit s levnou variantou - např. levná ojetina, dovolená doma). Zbytkem peněz bych pak přeci mohl podpořit lidi, kteří to potřebují. Mám špatný pocit z toho, že si pro radost kupuju něco, co nepotřebuji a místo toho jsem mohl pomoci. "Já se cpu zmrzlinou, zatímco chudák ve světě umírá." Není dávání z nadbytku povrchní? Když nás to v podstatě nic nestojí? Nakolik je správné dělat si radost a "těšit se na úkor druhých"?
Neklid a touha něco dělat Tě otevírá pro službu
Neklid a touha něco dělat je možná otevřením prostoru pro Tvou službu. Studentská léta je čas, kdy je možné se nasadit do projektů přímo. Zlepšit perspektivu lidí v místě a čase. Nebo podpořit fungující projekty s velkou přidanou hodnotou (Marys meals, Siriri,...). Sám jistě dobře víš, na co máš kapacitu. Je třeba zaměřit se na rozlišení Tvé cesty. Hospodin má takovou, která naplní Tvé tázající srdce. Jen se nebát ptát a vykročit.
Co se týká drobných radostí každého dne - ty jsou velmi důležité. Svatý Pavel uměl žít v nadbytku i v nedostatku. Slavení člověku pomáhá tvořit společenství, překonávat těžká období a učí ho radosti a vděčnosti. Jakákoli askeze by měla být zároveň spojena s vnitřní radostí a pokojem. (Milosrdenství chci a ne oběť.)
Statusové věci, které si člověk pořizuje (auta, domy, telefony,..), odpovídají jeho práci a zařazení ve společnosti. Je otázkou, zda se bude s ředitelem firmy bavit kontraktor zakázky, když přijede ve starém vozidle... Co se týká osobních věcí, to je na osobní volbě. Papež František apeluje na osobní zodpovědnost a jeho texty jsou inspirativní.
Požehnanou volbu cesty.
P.S.: Texty k inspiraci:
Do nebe si vezmeme jen to, o co se rozdělíme s druhými
Chudoba
Bohatství, mamon, zajištění
Chudoba
Bohatství
Kategorie otázky: Křesťanská etika, hřích
Související texty k tématu:
Bohatství
- Bože, nedávej mi ani bídu, ani bohatství
- Bohatství může být handicapem
- Chci vyhrát ve sportce, Bože!
- Tvoje štěstí nespočívá v hromadění
- Často nás vše nudí
- Nakukali nám, že se musíme zabezpečit
- Peníze si do hrobu nevezmeme
- Nejdůležitější věci koupit nelze
- Mnozí si myslí, že věci nás učiní šťastnými
- Cesta ke štěstí nevede skrze nadbytek
- Drobné projevy laskavosti nás moc nestojí
- To nejdražší co mám
- Láska Boží léčí naše náruživosti