24. 6. 2013, KP
Nouzový křest
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Křest dospělých
Jsem porodní asistentka a ráda bych se dozvěděla něco o rituálu nouzového křtu. Kdo a jakým způsobem jej může provádět, jaké jsou podmínky udělení nouzového křtu v současné době. Velice vám děkuji.
Dobrý den,
nouzový křest je křest udělený v nebezpečí smrti a pro jeho platnost stačí v podstatě pouze tři věci:
1. Ten, kdo křtí - může to být kdokoli, dokonce i nevěřící člověk - má mít úmysl „konat to, co církev“.
2. Ke křtu má použít vodu - v tomto případě nemusí být posvěcená, ale vždy přírodní.
3. V okamžiku polévání vodou křtitel pronese předepsanou formuli: „(Jméno), já tě křtím ve jménu Otce, i Syna i Ducha Svatého.“
Od všeho ostatního je nouzový křest osvobozen: vhodné místo, čas, příprava, další křestní obřady, kmotr a v neposlední řadě udělovatel ve stavu kněžském.
Je-li v nebezpečí smrti dospělý, pak by měl nějakým způsobem projevit touhu po křtu. V případě dětí ohrožených smrtí lze křtít i bez svolení rodičů. (S ohledem na Vaši profesi je tedy důležitá poznámka, že dle Kanonického práva lze dítě pokřtít i proti vůli rodičů.) V obou případech musí být patrné, že onen člověk před tím křest již nepřijal. Křest se může udělit pouze živým osobám, nikoli „podmínečně“ již zemřelým.
Křtitel má dále povinnost vše nahlásit příslušnému knězi (v místě bydliště křtěnce nebo jakémukoli knězi, ten by už zařídil vše potřebné pro zapsání do příslušné farní matriky). Pokud je to možné, je dobré, aby u křtu byl přítomen ještě nějaký svědek, který by dokázal jeho uskutečnění.
Vše je zapsáno v Kodexu kanonického práva v kánonech 850-878 věnovaných svátosti křtu. Samostatně tam ovšem křest v nebezpečí smrti popsán není.
Kategorie otázky: Křest dospělých, Křest dětí