9. 1. 2012, tut
Nechuť do studia Bible
Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě,
Nemáte nějaký tip na ulehčení studia Bible? Poslední dobou se totiž do čtení musím nutit. Nikdy jsem nečetla Bibli pravidelně a z povinnosti. Vždycky jsem čekala, až dostanu "chuť" a opravdu se tak stávalo. Někdy několik dní po sobě, někdy pár krát do týdne, někde s větší někdy s menší mezerou.
Poslední dobou ale ta chuť nepřichází vůbec. Když už si ji vezmu, tak stejnak po chvíli zjistím, že třeba myslím na něco jiného a nebaví mě to a ještě se mi stalo, že mě to dokonce naštvalo a odradilo. Říkala jsem si, že čím víc se budu nutit, tím víc mi to bude proti srsti, až nakonec mi to bude odporné atd.
Děkuji za radu.
Nechat vyvést z míry, nepolevovat
Milá …,
děkuji za Váš zajímavý a upřímný dotaz. Především bych chtěla velmi ocenit Vaši vytrvalost a vůbec chuť do studia Bible, že to prostě berete vážně a nenechala jste se odradit, čehož je důkazem i Váš dotaz :) Absolutně to není samozřejmostí a určitě byste našla spoustu věřících lidí všech generací, kterým se na jejich Bibli pěkně práší v regálu a co by dali za Vaši vervu :) Takže především veliký kompliment :)
Jak sama píšete, není to ale tak lehké a přitažlivé (a i to je možná důvod proč tolik prachu na našich Biblích v knihovnách :). To, že přichází těžkosti, že na čtení Bible často sami od sebe nemáme chuť nebo že se nám do cesty staví tisíce „důležitějších“ věcí je jedna ze zákonitostí duchovního života. Jinými slovy: naše čtení Bible, a tedy poznávání našeho Pána, naslouchání jeho slovu, má nepřítele, který se nám to bude snažit všemi prostředky překazit a znechutit, přesně, jak jste zažila. Děje se to i s modlitbou a je to normální, vlastně bychom se tím neměli nechat vyvést z míry, v naší bohulibé činnosti ale nepolevovat :) Není to jednoduché, to rozhodně uznávám :)
Naše čtení Bible nebo modlitba by tedy raději neměli záviset na chuti, protože pak by někteří (jako třeba autorka těchto řádků :) nečetli Bibli a nemodlili se vůbec.
Je tedy dobré si zvolit nějaký realistický, ale zároveň alespoň trochu přitažlivý systém nebo způsob a toho se pak, pokud možno často, držet. Někdo třeba rád studuje Bibli postupně knihu po knize. K tomu je ale třeba dobrý komentář nebo nějaké vodítko pro obzvláště nezáživné knihy Starého zákona, případně zvolit třeba pro začátek pouze Nový zákon, komentáře a úvody se každopádně hodí vždy, případně nezáživné knihy SZ prostě přeskočit.
Někdo zas rád postupuje podle denních čtení, třeba i s komentářem nebo rozjímáním k modlitbě. Tato vodítka mohou pomoci překonat nechuť a třeba i nastolí určitý řád, mohou pomoci i v situaci, kdy se těžce soustředíme nebo nás to nebaví.
Napadá mě také možnost zvolit jiný překlad. Je jich v češtině poměrně dost, u některých bych asi byla opatrná, ale určitě stojí za porovnání třeba ekumenický překlad, liturgický Nový Zákon (tzv. cihla) a Jeruzalémská Bible. (Kralická Bible může být pro někoho nesrozumitelná, pro někoho zajímavá :) a u jiných volných překladů je třeba velké tolerance :)) To by mohlo vnést do Vašeho studia občerstvení.
Také bych Vám doporučila zkusit hledat podobné nadšence ve svém okolí. Skupinky biblického studia mohou být veliká zábava a Duch svatý Vám nejen samotné, ale i ve skupině může spoustu míst z Písma osvětlit i tímto způsobem a zároveň se s ostatními můžete povzbuzovat ve čtení.
Přeju Vám, aby Vaše touha po poznávání Pána skrze Písmo rostla a abyste po Božím slovu toužila jako po denním chlebu!
Kategorie otázky: Bible, jak číst, koupě,