23. 11. 2020, pol
Náš syn krade doma peníze
Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti
Dobrý den, máme na vás prosbu o radu. Nevíme, co si počít se synem, který opakovaně sebral doma peníze. Pokazde slibuje, že už to neudělá. Odpustili jsme mu, dali důvěru, ale zopakoval to, dokonce v den, kdy byl u sv. zpovědi. Je mu 15 let. Naposledy vzal větší částku (v tisících). Budu ráda za každou radu.
Dobrý den,
Vaše situace opravdu není jednoduchá. Krádeže u děti i adolescentů se objevují a určitě signalizují problémy, které se dějí v dospívajícím samotném.
Krádež často bývá podvědomým signálem - voláním po pozornosti. Pokud ji dítě nemá dostatek a může se naučit nahrazovat si potřebu kontaktu tímto způsobem. Krádež totiž může být náhražkou toho, čeho se mladému člověku nedostává.
Často je motivována i vztahy s vrstevníky, kdy se chce adolescent ukázat, dostat se do party, získat prestiž třeba tím, že má peníze, popř. že je dokáže dokonce získat, třebaže krádeží. Částka, o které píšete, je dost vysoká. Důležité je, na co syn peníze potřeboval, za co je utratil. Někdy vede člověka ke krádežím i závislost. Peníze pak užije na zakoupení návykové látky. Jsou to jen teorie, ale bylo by potřeba v první řadě zajistit finance tak, aby se k nim syn nedostal a rodina se neocitla ve finančních potížích.
Pak je ale také dobře stanovit pravidla ohledně takového chování. Pokud už peníze nemá, je třeba, aby ztrátu nahradil. Může si ve svém věku už najít nějakou brigádu, aby si vydělal a vše splatil. Tak pozná cenu peněz. Samozřejmě, že mu pomůžete s hledáním; není to autoritě, která přikazuje, ukládá úkoly, které jsou třeba pro mladého člověka nesplnitelné. Rodič se má stát autoritou, která pomáhá. Zvláště v tomto věku je důležité, aby se z rodiče stal člověk, který má pochopení a zároveň stanovuje hranice, s adolescentem o nich mluví, obhájí jejich smysl v debatě. A nakonec se mohou udělat i oboustranně kompromisy, které jsou prospěšné pro obě strany.
Proto je neméně důležité nechat syna mluvit, naslouchat mu, zjistit, k čemu mu peníze potřeboval. Můžete z jeho slov rozpoznat, zda se jedná o nějaký problém psychický, popř. kompenzaci nedosycených potřeb, touhy po sociálních vztazích ve vrstevnické skupině. Možná budete potřebovat v konkrétních krocích nějakou odbornou pomoc v poradně, není to žádná ostuda si o pomoc říct. Je třeba si takové zařízení dobře vybrat, možná na doporučení známých.... Možná by stačilo oslovit člověka ve Vašem okolí, ke kterému máte Vy i syn důvěru a který by mohl moderovat vaši debatu bez silných emocí. Zvažte sami, co Vám i synovi pomůže.
Vyžadovat od viníka sliby nápravy je ošemetné. Viník většinou slíbí, protože tlak nepříjemné situace je silný a navíc má i dobrou vůli se polepšit. Pak ale za čas přijde něco silnějšího, než je on sám. Znáte to sama, že člověk se vyzná ze svého hříchu, chce se upřímně napravit, ale selhává a své hříchy opakuje. A v tomto smyslu by bylo potřeba syna doprovodit v jeho boji. Důvěra je v této oblasti důležitá, nemůže být však slepá. Ne nadarmo se říká: Důvěřuj, ale prověřuj. Jen když se podaří dostat se k jádru problému, může se něco pohnout k dobrému.
Hodně důležité je, aby syn věděl, že ho máte rádi, ale jeho krádeže ne. Určitě víte o jeho dobrých vlastnostech i Váš vzájemný vztah od jeho nejútlejšího věku, na tom je možné stavět svou důvěru, jde vlastně o důvěru, že to Váš syn zvládne. Bude to postupná cesta a vyžaduje trpělivost i modlitbu.
Jsou to všechno jen teoretické úvahy, může to být vše jinak. Snad Vám aspoň něco z dopisu pomůže v postupu.
Pamatuji na vás v modlitbě a přeji hodně sil a moudrosti Ducha svatého
Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti
Související texty k tématu:
Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-)
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde