Bůh se smiluje. (Ž 72,7) - Citát z Bible na každý den

19. 8. 2019, vlh

Mystika a jóga

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Náboženství různá

Můj dotaz se týká diskursu, který sdílí stále více lidí. Je to tzv. mystika a jóga, na které se dovolávají. Jde o směr, který jde nejčastěji mimo hranice katolické církve. U nás jsou představiteli tohoto směru lidé jako Eduard Tomáš nebo Jiří Vacek. Tito mystici propojují východní učení s tím, co učil Ježíš nebo i s křesťanstvím, převážně křesťanskou mystikou. Říkají, že to, co učil Ježíš je stejné jako to, co učil hinduistický Kršna (Bhagavadgíta) nebo Buddha. Myslím, že se dá k tomu připočíst také to, co se píše v tzv. apokryfních evangeliích, které jsou gnostické. Zastánci tohoto diskursu často věří v reinkarnaci a převtělování (odvolávají se např. na Origéna). Tito lidé často kritizují církev (převážně) katolickou jako "zevní náboženství" na ovládání lidí (vyjma pár světců a mystiků) a zdůrazňují hrozné praktiky z minulosti (inkvizice, křížové výpravy, upalování) nebo i ze současnosti (duchovní pýchu, zneužívání dětí duchovními atd.).

Mohli byste mi prosím napsat Váš názor na tento směr? Třeba v čem jste například k němu jakožto představitelé katolické církve kritičtí? Četl jsem např. kritiku gnosticismu v encyklice papeže Františka. Máte na věc podobný
názor? Proč podle je Vás lepší zůstat katolíkem nebo křesťanem vůbec?

Předem mnohokrát děkuji za případnou odpověď a jsem s pozdravem.
 

Dobrý den,

Osobně jsem také v minulosti prošel východní náboženství a také se účastnil semináře s panem Eduardem Tomášem (cvičil jsem jógu). Dnes jsem křesťanem a mohu zpětně nějakým způsobem porovnávat. Na druhou stranu si myslím, že na otázku, proč je lepší zůstat křesťanem, si každý člověk musí odpovědět sám. Jednak protože víra je dar a člověk na ní ve své svobodě nějakým způsobem odpovídá. Ale to nejen na začátku (konverze), ale vlastně po celý život a to každý den. Pokud člověk žije své křesťanství už nějakou dobu v církvi, musí se naučit rozlišovat „co je Boží a co je lidské“. A to není nikterak jednoduché. Myslím si, že pokud člověk poctivě hledá smysl a cíl své existence, žije podle svého nejlepšího svědomí, nějakým způsobem hledá pravdu.

Ten klíčový rozdíl mezi křesťanstvím a ostatními náboženstvími je primárně o vztahu. Člověk je stvořený jako vztahová bytost (protože i Bůh je ve vztahu, v trojici). A tuto touhu může naplnit pouze s živým Bohem. Ve vztahu lásky. To pro nás zjevil jenom Kristus, protože on je tvář Otce. On přišel, žil, zemřel a vstal z mrtvých, aby nás znovu přivedl zpátky k Otci.
(pozn.: krásný obraz trojice, autor Andréj Rublev, interpretace – to zbylé místo u stolu je celé lidstvo, kterého Bůh prostřednictvím Krista zve k plnému společnému životu s ním).

Přeji Boží požehnání.

Kategorie otázky: Náboženství různá, Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Související texty k tématu:

Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Vánoční tipy z Brněnské Tiskové Misie

Vánoční tipy z Brněnské Tiskové Misie
(3. 12. 2024) Tip na vánoční materiály, které vydala Brněnská Tisková Misie.

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2024) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

V životě si nejvíce vážím právě života - Prokop Brož královéhradeckým pomocným biskupem

V životě si nejvíce vážím právě života - Prokop Brož královéhradeckým pomocným biskupem
(2. 12. 2024)  Jak jde život, postupně objevuji hodnotu jednotlivých konkrétních lidí. Na nich se také učím, čeho si mám vážit.

Advent

Advent
(1. 12. 2024) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí Svatý rok 2025

24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí Svatý rok 2025
(27. 11. 2024) Už za necelý měsíc, 24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí „Svatý rok 2025“ s hlavním mottem…