19. 3. 2025, tut
Modlitba v jazycích - dar jazyků - lze o něj přijít?
Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Duch svatý
Co když dotyčného, který obdržel dar jazyků, taková modlitba nebaví, nudí a přestane ji používat? Může o tento dar přijít?
Můžeme "vypadnout" z proudu Ducha
Milá...
nevím, zda se situace týká přímo Vás, budu se tedy snažit odpovídat co nejobecněji.
Když člověk získá nějaký dar od Ducha svatého, většinou tomu předchází nějaký moment otevření se Duchu svatému a možná i touha po těchto darech. Někdy to zas bývá spojeno s touhou sloužit Pánu a dotyčný si uvědomuje, že bez Ducha svatého to nepůjde.
To, zda se jedná o dar jazyků daný Duchem svatým, u cizího člověka nelze posoudit, může jít klidně i o něco podobného, co ale od Ducha svatého nepochází, zvlášť pokud dotyčná osoba nežije pod vládou Kristovou a Duchu svatému se neotevírá. Což v případě Vašeho dotazu nevím, ale předpokládám, že je to osoba v křesťanském prostředí.
Možná je dobré se zeptat, k čemu jako křesťané dar jazyků dostáváme. Má nám pomoci při službě a především při modlitbě. Občas ani nevíme, jak a za co se modlit (viz Řím 8,26), ale Duch svatý se již modlí. Nerozumíme, co přesně říkáme, ale to Duch svatý komunikuje v Trojici. Pokud chci sloužit skrze modlitbu, třeba přímluvnou, asi moc neřeším, zda se nudím či ne. Pokud ale chci používat tento dar jen sama pro sebe, pak je možná něco špatně. Duch svatý nás totiž v srdci vede k dobrému, tedy k dobrým skutkům a službě druhým. Pak rozhodně neřeším nudu.
Osobní modlitba může někdy být vyprahlá a možná i nudná. I zde nám Duch svatý pomáhá skrze vytrvalost a vede nás k četbě Písma, kde nám dává světlo, abychom mu rozuměli a rozpoznali, co nám Bůh říká a jak nás vede dál. Duch svatý nám i v těchto situacích dává vnuknutí. A v takových situacích nám může dar modlitby v jazycích pomoci.
Je třeba také říci, že člověk má i u tohoto daru jako u jiných svobodnou vůli v tom, zda tento dar bude používat a rozvíjet či ne. Pokud člověk tento dar dostane a nepoužívá ho, nemusí nutně dojít k tomu, že ho ztratí, ale může trochu „vypadnout“ z proudu Ducha. A naopak pokud někdo tento dar nedostal, vůbec to neznamená, že by byl horší křesťan.
Důležitým bodem rozlišování je, jaké ovoce Ducha se u daného člověka projevuje, jaké ovoce přináší. Pokud je to láska, radost, pokoj atd. (viz Gal 5, 22 a dále), neměla bych obavy, že dotyčný dělá něco špatně.
Přeji Vám, ať Vám Pán žehná a dá Vám plnost Ducha.
Kategorie otázky: Modlitba, Duch svatý
Související texty k tématu:
Modlitba
- Komunikace s Bohem Jestliže se před Bohem přetvařuji, nebudu s ním nikdy skutečně komunikovat, nikdy se opravdu modlit, nikdy ho skutečně nepoznám a nepocítím, že on zná mne.
- Bože, fakt už nevim, jak s Tebou mluvit Naučit se k Bohu přicházet bez příkras. Nestydět se a nepředstírat.
- Boží slovo může zavlažovat a měnit i tvůj život Bůh se každého z nás dotýká originálním způsobem. Má své mnohé vlastní způsoby a prostředky, jak s námi komunikovat. Zcela výjimečným způsobem k nám ale promlouvá skrze své slovo…
- I když se naše modlitba podobá spíš koktání, není to důležité Bůh zná naši touhu
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Ku**a, co kdybys mi, Bože, už pomohl?! Hněv, smutek, zklamání i roztrpčení patří do modlitby. Představme si Boha přímo před sebou, například vedle na pohovce…
- Modli se tak, jak umíš, ne jak neumíš Navzdory všemu, co bylo o modlitbě řečeno a různým radám, jež jsme slyšeli, nic z toho vám nemusí pomoci. Důležité však je, abyste používali takový způsob modlitby, který pomáhá nejlépe právě vám…
- Web o modlitbě: www.modlitba.cz