Veleben buď Hospodin, má Skála. (Ž 144,1) - Citát z Bible na každý den

18. 9. 2012, KOH

Modlitba od sv. Brigity

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na modlitbu Sv Brigity na 12 let,kterou jsem našla v malé brožurce v kostele Sv. Ignáce v Praze. Obsahovala modlitbu sv. Brigity na 12 let a modlitbu na jeden rok, která je známější, a Korunku k Božímu milosrdenství. Skládá se ze sedmi Otčenášů a sedmi Zdrávasů a sedmi krátkých modliteb.

Jsou tu dána také zvláštní zaslíbení pro ty, kdo se budou modlit po dvanáct let každý den ("nepřijdou do očistce, přijmu je do počtu mučedníků tak, jako by prolili svou krev za víru, třem příbuzným podle volby dotyčného udělím milost vytrvání ve stavu posvěcující milosti, duše jeho příbuzných až do čtvrtého pokolení uchráním od pekla, měsíc před smrtí budou uvědoměni o jejím příchodu").

Co o ní soudíte a je vhodné se ji modlit?

Jde o modlitbu silně dobově podmíněnou

Vážená sestro v Kristu,

uvedenou modlitbu jsem si vyhledal a k problému uvedu i trochu šířeji následující:

1. svou víru prožívají jednotliví věřící vždy trochu v duchu své doby, na základě své kulturní podmíněnosti. To způsobuje, že některé modlitby (zvláště jsou-li silně dobově podmíněné) v jiném období již nemají tu přitažlivost, co v době vzniku, nebo jsou cizí duchu lidí jiného období. I modlitby věcně bezproblémové mohou působit někdy nezvykle až nepřijatelně. To jednoduše z toho důvodu, že Bůh, když se zjevuje, přizpůsobuje se mentalitě (a tedy i kultuře!) dané osoby!

U modlitby sv. Brigity se to týká některých obratů. Problém je však v celé řadě „přislíbení“, jež jsou s ní na základě údajného vidění spojena. Ta, jak vyplývá z výše uvedeného zákazu, nejsou považována za autentická.

2. Samotná modlitba sv. Brigity je v podstatě určitá alternativa k bolestnému růženci, která vychází z nám známých údajů z evangelních pašijí, je řadou Otčenášů a Zdrávasů, spojených s meditací o utrpení Páně, rozdíl je v tom, že se zde přidávají doprovodné modlitby, jejichž funkce je ovšem stejná, jako když si třeba před modlitbou jednotlivých desátků růžence přečteme předem připravenou reflexi.

Slabina této modlitby tkví také v tom, že co je prvního dne nové, spontánní a oslovující, může se s časem (po celý rok či dokonce po dvanáct let?) stát čistě formálním a nesnesitelným opakováním a drilem. 

-koh-


TEXT DOPLŇUJÍCÍHO DOTAZU

Zaujala mne vaše odpověď k dotazu, týkajícímu se modlitby od sv. Brigity. Jak jsem z ní pochopila, je šíření této modltby formou brožurky zakázáno dle církevního věstníku Acta apostolicae sedis. Důvodem je sporná autenticita příslibů Pána Ježíše, které jsou s touto modlitbou spoijeny. Já se ji totiž už pár let modlím v návaznosti na Tajemství spásy, které je rovněž od sv. Brigity. Domnívám se, že ale chybu rozhodně nedlělám, protože se tuto modlitbu modlím s opravdovou důvěrou v Ježíšovu lásku a jeho přísliby.Modlily se ji jistě také celé generace lidí před námi. Duch doby by nás ovlivńovat neměl, podstatné je, že máme svého ducha v této modlitbě upřeného ke Kristu a to je v každé době postoj cenný. Nemyslím si, že tento přístup je mylný. V brožurce je uvedeno, že tato pobožnost byla schválena posvátnou kongregací – SACRO COLLEGIO DE PROPAGANDA FIDE - stejně tak i papežem Klementem XII. Tím jsem se také řídila, když jsem tuto modlitbu přijala do svého denního programu. Možná by bylo dobré vysvětlit, které stanovisko Církve tedy platí, ale i tak se budu modlit dále. Děkuji Vám za případnou odpověď, trpělivost i pochopení.


TEXT DALŠÍ ODPOVĚDI

Vážená Marie,

těší nás Vaše upřímné hledání i důvěra, se kterou se na nás obracíte. K odpovědi, na kterou reagujete. Myslíme si, že uvedená modlitba, resp. přísliby s ní spojené jsou vskutku dobově i kulturně zabarvené. A s největší pravděpodobností nejsou dané přísliby vůbec autentické. Možná vznikly jako plod upřímné snahy naslouchání, či jako upřímná snaha někoho podnítit k modlitbě. Myslíme si ale, že byly oprávněně současnou církevní autoritou zakázány šířit dále.

Jistě znáte mnohé "čínské modlitby štěstí", které slibují mnoho věcí, když se pomodlíte a učiníte právě a jen "to a to". Takové modlitby jsou buď jen žertem, anebo lidskou snahou dosáhnout vlastními silami nějakého "požehnání", "štěstí" - v protikladu s trestem (či neblahým následkem), který nastane, když nevyplníme požadavky "čínské modlitby štěstí". A takovéto jednání se již nazývá pověrou, ne vírou. Takovéto jednání je totiž vedeno více strachem, než vírou, nadějí a láskou.

A takto totiž milující Bůh nejedná. Nabízí nám ve své lásce nekonečně více, než jakákoliv "čínská modlitba", anebo modlitba a přísliby připisované jakémukoliv světci... Modlitbu považujeme za přebývání s Bohem, s Láskou, s Tím, kterému na nás záleží.

Proti tomu, aby se někdo upřímně modlil, nelze nic namítat. Problém vidíme ale v "důvěře" a "naději" v určitá (neautentická) přislíbení, která by byla jediným důvodem určitých akonkrétních modliteb...

K tématu modlitba Vám doporučujeme níže uvedené odkazy...

S přáním všeho dobrého od Pána! 

-Jan-


MODLITBA

MODLITBA v rejstříku webu vira.cz

Modlitba v katalogu vira.cz

 

Kategorie otázky: Modlitba

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Do budoucnosti nelze hledět s klidem

Do budoucnosti nelze hledět s klidem
(22. 11. 2024) Naděje však překonává každou úzkost, krizi a únavu, a dává nám silnou motivaci jít vpřed, protože naděje je dar, který…

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh
(22. 11. 2024) Bůh bude žádat účet za všechny prolité slzy, píše papež František.

Červená středa - Red Wednesday

Červená středa - Red Wednesday
(22. 11. 2024) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

O webu (22.11.2024, 20:43)

Rejstřík témat (22.11.2024, 20:43)

Servis pro vás (22.11.2024, 20:42)

Texty (22.11.2024, 20:42)