Veleben buď Hospodin, má Skála. (Ž 144,1) - Citát z Bible na každý den

31. 7. 2020, pol

Manželství s muslimem

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Pocházím ze přísné katolické rodiny. Již přes rok mám vztah s muslimem. Nedávno mě požádal o ruku. Moje rodiče o tom nevědí,  mám strach že by je to zabilo.
...
Bála jsem se, že bude zlý, jak se píše o muslimech a arabech. Ale je to naopak. Je milý a moc si rozumíme. Jediný problém je, že chce, aby naše děti byly muslimy jako on. Po dlouhých rozhovorech jsem si řekla, že vztah tedy není možný a musíme se rozejít. On reagoval tak, radši nechce děti, než aby o mě přišel.
...
Nevím, jak dál. Bude moje svatba s muslimem hříchem? Nikdy nechci zapřít to, v co věřím, v živého Krista a chci to učit i mé děti. Také znám ženy, které si vzaly muslima a nemají problém, aby jejich děti byly muslimy. To ale nechápu, a myslím, že bych to nedokázala.
...
O postoji islámu k ženám jsem četla hodně.... Co si o tom myslíte? Vím, co Vás napadne první - opustit a modlit se za vhodného  muže:)

Přesto děkuji za přečtení. 

Nasadit si růžové brýle se nevyplácí, stejně tak jako je k ničemu malovat čerty na zeď

Dobrý den,

Je zajímavé, že jste měla představu, že muslimové nebo Arabové jsou zlí lidé. Je nedobré, že média nebo xenofobní lidé šíří svůj strach z jinakosti kolem sebe a strhávají i mladé lidi ke strachu, a tedy nepřátelským postojům.
Určitě v populaci muslimů a křesťanů jsou lidé milí, poctiví, ale i lháři, násilníci...jejich procentuální rozložení bude obdobné.

Tím ale nechci napsat, že rozdílu není. Rozhodně je rozdíl v jednotlivých kulturách, praktikách náboženství apod. Je ale pravda, že obě náboženství, jak křesťanství, tak islám jsou monoteistická, muslimové např. také uctívají Pannu Marii...

Ale o tom není třeba psát. Doufám, že dnes sama dobře víte od svého přítele, jaký je islám, znáte i možná něco z koránu. Jak jinak si představit dva zamilované lidi, než že si vyprávějí o tom, co je pro každého z nich důležité a cenné.
Úskalí Vaší společné budoucnosti spočívá v předání víry, kdy muž by si přál, aby děti byli vychovávány jako muslimové, Vy je chcete vychovat v křesťanství. Přítel říká, že budoucnost ukáže...ale jaké má očekávání? Dovede vůbec připustit Vaši variantu vedení dětí? Nebo čeká jen na to,, že Vy změníte názor, že Vás přesvědčí? A když se mu nepodaří Vás přesvědčit, jak bude reagovat?

Určitě se lze vdát za muslima, nikde není psáno, že se jedná o hřích. Je ale pravda, že uzavřeným manželstvím utvoříte společně jednotu a to je otázka dohody na mnoha kompromisech vás obou. Vlastně to platí v každém manželství. On i ona pocházejí z jiných světů (rodin), kde platí jiná pravidla, obsah pojmů se liší apod. Jedná se ovšem o rozdíly, které jsou v rámci jedné kultury, tj. ne nepřekonatelné.

Píšete, že pocházíte ze silně věřící přísné rodiny. Vychází mi z toho, že byste se mohla umět dobře podřídit. Možná, že právě toto imponuje na Vás Vašemu příteli.

Jak je na tom jeho rodina, jak vypadá vztah jeho rodičů? Žijí v Evropě? Jak dlouho? Váš přítel se v Evropě narodil nebo přijel na studia? Je jeho rodina hodně tradiční? Už se stalo, že přítel přijal Váš názor za pravdivý a pozměnil svůj?
Zkuste si prosím odpovědět poctivě bez vytáček a růžových brýlí na tyto otázky. Z toho můžete usuzovat, zda je naděje žít ve vztahu v opravdové úctě, lásce, věrnosti a jednotě a společně ji hledat také v budoucnosti ve vzájemné otevřenosti.

Znáte islám a víte, co je požadováno od ženy muslima? Jste ochotna toto přijmout?

Píšete, že je Vám Vaše víra drahá, je si toho Váš přítel vědom? Raději nechce děti - do manželství podle své víry vstupujete s tím, že přijmete děti od Pána ochotně. I toto je rozpor.

Je to příliš mnoho neznámých na to, abych Vám mohla jednoznačně poradit, udělejte to a to, bude to dobré.
Rozhodně je to Vaše volba a Vaše rozhodnutí. A k dobré volbě musíte znát všechny okolnosti.

Na konci píšete, že víte, co mě napadne.... upřímně - napadlo mě, že jste ve velmi těžké situaci, srdce Vám hovoří něco jiného, než k čemu velí rozum, navíc ještě přece jen ovlivněný strachem. Může to být i strach z islámského extrémismu.

Už Vám variantu rozchodu a modlitby za nového partnera lidé kolem vás nabízeli?

Ale nakonec musím připustit, že ta Vaše formulace řešení je jednou z možných variant.

Asi úplně nejlepší by bylo najít křesťanku, která si vzala muslima a křesťankou zůstala, tzn. nikoli konvertitku z českého ateismu k islámu.

Našla jsem odkaz na diskuzi o manželském soužití křesťanů a muslimů 
Další odkaz je fundovanější rozbor naleznete zde.

Je to bohužel v němčině, ale na druhé straně, v této zemi je větší výskyt těchto smíšených manželství. Prostě musíte zapátrat. A je pravda, že je to jen internet, lepší by bylo jistě osobní setkání s takovou ženou.

Můžete mít nakonec problémy s manželství i s katolíkem - jsou věřící vlažní, liberální, konzervativní, dále věřící, kteří prošli dlouhodoběji formací např. v klášteře nebo nějakém hnutí, až i věřící s extrémními postoji a zvyky. A to pořád uvažujeme o rozdílnostech dvou lidí z jedné malé středoevropské demokratické země a v podstatě ze stejného kulturního kontextu.

Chce to poznávat se navzájem, poznávat kulturní prostředí obou, určitě nechat vztah dozrát, nespěchat, abyste se oba poznali v krizových situacích, v konfliktech apod. Tak to platí u každého vztahu, tady několikanásobně. Prostě nasadit si růžové brýle se nevyplácí, stejně tak jako je k ničemu malovat čerty na zeď.

Jestli je to dobrá varianta vzít si muslima, o tom musíte rozhodnout Vy, ale ne sama, manželství se týká obou.

A ještě v krátkosti poznámka k rodičům. Neměla byste žít do konce jejich životě podle jejich představ. Je třeba se v životě postavit na vlastní nohy, dělat uvážená rozhodnutí podle svého nejlepšího poznání a svědomí a nést za ně odpovědnost. A úkolem rodiče dítě propustit do světa s důvěrou, že svůj život zvládne, i s vědomí, že chybu udělat může.

Pamatuji v modlitbě.

Kategorie otázky: Náboženství různá, Láska v partnerství, příprava na manželství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Do budoucnosti nelze hledět s klidem

Do budoucnosti nelze hledět s klidem
(22. 11. 2024) Naděje však překonává každou úzkost, krizi a únavu, a dává nám silnou motivaci jít vpřed, protože naděje je dar, který…

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh
(22. 11. 2024) Bůh bude žádat účet za všechny prolité slzy, píše papež František.

Červená středa - Red Wednesday

Červená středa - Red Wednesday
(22. 11. 2024) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

O webu (22.11.2024, 20:43)

Rejstřík témat (22.11.2024, 20:43)

Servis pro vás (22.11.2024, 20:42)

Texty (22.11.2024, 20:42)