20. 1. 2022, KP
Mandaly
Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti
Dobrý den.
Jsem věřící člověk (katolička) a chtěla bych umět vysvětlit druhým lidem, proč je duchovně nebezpečné kreslit (vybarvovat) či mít doma jako dekoraci tzv. mandaly. U nás už v mateřských školkách děti vybarvují mandaly....
Zároveň bych chtěla poradit, jak rozeznat mandalu od "obyčejné" nakreslené květiny - mám totiž dceru, která má na oblečení atd. různé ornamenty květin a nevím, jestli je to mandala a jestli bych to neměla raději vyhodit....
Děkuji za vaši odpověď.
Je třeba rozlišovat kruhové obrazce a prostředky k meditaci
Dobrý den,
Nejprve k druhé otázce, domnívám se, že dnes se termín mandala používá dost často v nepravých významech – tedy nejde o pravé mandaly, je to spíše takový trend teď všechny kruhové obrazce nazývat mandalami a používat je všude a na všem kolem nás, aniž by chtěly cokoli znamenat, vyjadřovat. Třeba právě jako ty vzory na textilie. Nemyslím si, že vlastněním oblečení, na němž je motiv květin připomínající mandaly, bychom se vystavovali duchovnímu nebezpečí (takovými obavami bychom v posledku podceňovali Boží velikost). Něco jiného by bylo, kdybychom měli tričko, jehož hlavním motivem je mandala, a o kterém navíc můžeme znát jeho původ (že např. bylo zakoupeno v nějakém alternativním obchodě, tam lze předpokládat, že ta mandala má asi něco hlubšího znamenat, že za tím bude nějaký náboženský nebo esoterický podtext).
Důležité je znát právě ten podtext: jde pouze o nevinný vzor na textilii nebo jednoduchou omalovánku pro děti, nebo se tím sleduje něco hlubšího? Co se týče toho, že dnes děti ve škole často vybarvují „mandaly“, je dobré se ptát, zjišťovat, s jakým úmyslem jim to učitelka dává, jak s těmi „mandalami“ pracují? Dává jim pouze jednoduché a oblíbené obrazce k vybarvování (děti mají tyto obrazce skutečně rády – tím, jak si mohou pohrát s barevností, jaké hezké kytičky z toho vznikají… nemyslím si, že v tomto číhá nebezpečí) nebo je učitelka tímto způsobem uvádí na nějakou další, hlubší rovinu? V tom už je problém – pokud se tyto kresby používají např. pro diagnostiku, nebo energetickou terapii, v případě dětí ve škole pokud s mandalami mají meditační chvilky, při kterých mají čerpat sílu, energii, tvořivost… v tomto všem vnímám již nebezpečí, protože tam, kde se mluví o práci s energiemi, o vstupování do prostoru nevědomí, tam si už skutečně „duchovně zahráváme“.
Mandaly jsou náboženský prostředek vycházející z hinduismu a buddhismu. Původně sloužily jako pomůcky k meditaci a samotný proces výroby měl kultický význam. Toto pochopitelně ve východních náboženstvích přetrvává dodnes, na západě se (díky Jungovi) přestalo mluvit o náboženském prostředku, má jít spíše o psychologickou pomůcku (lze se tím otevřít našemu nevědomí).
Mít doma vystavené mandaly – skutečné mandaly – tam si můžeme položit otázku, jestli bychom v našich domech vystavovali např. sošku Buddhy nebo Krišny. Ptáte se, jak to lidem vysvětlovat. Pokud jde o křesťany, je dobré mluvit o výše zmíněném – připomínat jim, zdůrazňovat jim, že jde ve své podstatě o náboženské předměty, prostředky, které symbolizují jednotu člověka, kosmu, božstva,…jednotu ve významu panteismu. A toto je pro křesťany nepřijatelný synkretismus – dáváme tím prostor něčemu, co je neslučitelné s naší vírou. Osobně, kdybych měla mít mandalu vystavenou doma, vnímala bych to jako nevěru vůči Hospodinu (vzpomeňme na 1. přikázání Desatera).
Nevěřícím lidem se to bude vysvětlovat již hůře, různé formy práce s energiemi se nyní těší veliké oblibě. Snad můžeme mluvit o tom, že mají-li mandaly navozovat komunikaci s naším nevědomím (omlouvám se, jestli se vyjadřuji nepřesně, nejsem psycholog), tam je potřeba být vždy opatrný, protože vstupovat na toto pole neodborným způsobem, může způsobit skutečné škody. A to už vůbec nemluvím o tom, že některé (ezoterické) terapie nabízejí skrze mandaly komunikaci s anděly nebo jinými duchovními bytostmi. A to už jsme úplně někde jinde. Ale zde už mluvíme skutečně o cíleném procesu vytváření pravých mandal.
Snad se mi podařilo alespoň ve zkratce Vám odpovědět.
Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti, Magie, okultismus
Související texty k tématu:
Magie, okultismus, spiritismus, ezoterika
- Jak se stavět k horoskoupům a mimořádným schopnostem?
- Okultismus a křesťané (Vojtěch Kodet)
- Magie (z listu toskánských biskupů)
- Magie, spiritismus, okultismus (Philippe Madre)
- "Uzdravení rodových kořenů"
- Homeopatie - logické rozpory?
- Další texty k tématu magie, okultismus, exorcismus zde