5. 8. 2024, tut
Mám strach vstoupit do nějakého katechumenátu...
Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Křest dospělých
Dobrý den,
je mi 17 let, velice rád bych se nechal pokřtít, ale nevím jak na to. Mám strach vstoupit do nějakého katechumenátu. Není možné se přípravě věnovat jinak než docházením do společenství? Je mi to nepříjemné a mám z toho strach. Chtěl bych se studiu nauky věnovat sám. Také myslím, že nauka je důležitější než ceremoniál křtu, i když ten je samozřejmě také velice důležitý. Jak to udělat?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Nemusí to být hned davy, ale druzí lidé jsou pro život křesťana důležití
Milý...
Oceňuji, že uvažuješ o křtu a že se chceš na něj připravovat. Také vidím jako dobré, že se zajímáš o křesťanskou nauku, to je jistě pro přípravu velice důležité. Člověk by měl vědět, pro jakou změnu se rozhoduje a co znamená být křesťanem, v jakého Boha křesťan věří, seznámit se se čtením Bible atd.
Křest není pouze nějakým ceremoniálem, který lze přeskočit, ale mezi katolíky se mu říká svátost, tedy přeloženo: nějaký fyzický úkon, klidně i jednoduchá ceremonie, která ale zároveň znamená nějakou hlubokou duchovní skutečnost. A tak i svůj křest řada lidí, kteří byli pokřtěni jako dospělí, popisuje jako opravdový předěl v jejich životě, jako důležitý krok, počátek nového, jiného života, který by se bez té „ceremonie“ nestal a neprožili by ho. A církev věří, že se právě skrze tuto „svátost“ ta veliká změna děje.
Co se týče přípravy ve společenství, velice záleží, v jakém regionu se pohybuješ. Pokud nejsi z velkého města, záleží, kolik je ve Tvém okolí zájemců o křest. Dokážu si představit, že někde v malé vesničce by ses možná mohl připravovat i sám pouze s knězem, protože by prostě široko daleko ani jiný zájemce nebyl. Ve velkém městě by sis zas mohl vybrat farnost, kde mnoho zájemců také není.
Píšeš, že je pro tebe představa společenství nepříjemná a máš z ní strach. Pak bych se asi snažila najít místo, kde tolik zájemců nebude, což na některých místech nebude těžké. Je ale třeba zároveň říci, že společenství nebo druzí lidé jsou pro život křesťana důležití, nemusí to být ale hned davy. Křesťan přichází v neděli slavit vzkříšení do kostela, aby se z toho s ostatními radoval společně, navzájem se povzbudili a mohli si třeba i v těžkostech pomoci. Osamocený křesťan dlouho křesťanem být nezvládne.
Přeji Ti, abys našel místo, kde se budeš cítit příjemně a najdeš třeba jednoho či dva lidi, se kterými budeš moci svoji přípravu prožívat. Přimlouvám se, aby Tě Pán zbavoval Tvého strachu. Ať Tě Pán provází celou přípravou a stále více a hlouběji Ti ukazuje svoji lásku!
Kategorie otázky: Křest dospělých
Související texty k tématu:
Víra:
- Víra je dobrodružství i vztah Křesťanská víra není soubor pouček a nařízení, ale osobní vztah důvěry. Bůh důvěřuje nám, a zve nás, abychom důvěřovali jemu. Je to výzva.
- Čemu věří křesťané Čemu jako křesťané věříme? Co je podstatou křesťanské víry? Na čem stavíme svůj život? Kerygma - křesťanská víra v kostce.
- Křesťanská víra - základní pohled Bůh jde vstříc úplně každému. I tobě! Neboj se.
- Víra - co víra je a co není Co křesťanská víra je a co není...
- Víra osvěcuje naši cestu životem Hledat Boha je dobrodružství. Nikdo z nás ale předem neví, kudy naše cesta k Bohu povede.
- Víra v Ježíše Krista není protekce u Boha Víra v Ježíše Krista neznamená, že nás během našeho života nepostihne nic špatného. Spíše to je vnitřní síla...
- Vědec Jiří Grygar: Proč věřím v Boha? Vztah k Bohu je pro věřícího křesťana důvěrně osobní záležitostí.
- Další texty k tématu víra naleznete zde